Bilgi

Lif gücü ve Sağlık

Lif gücü ve Sağlık

Lif uzun zamandır iyi bir sindirim sağlığını ve düzenliliğini teşvik ettiği bilinmektedir, ancak bunlar lif’in sunduğu birçok avantajdan sadece ikisidir. American Journal of Clinical Nutrition yayınlanan bir çalışmada, yulaf, arpa, patlıcan, bamya ve diğer sebzelerin yüksek lifli bir diyetini yiyen kişilerin kolesterollerini dört hafta sonra yüzde 30’a yakın düşürdüğünü düşünüyor. Sindirim sağlığını iyileştirmenin ve kolesterol seviyelerini düşürmenin yanı sıra, yüksek lifli bir diyet, kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmanıza ve kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Lif ve sindirim

Lif mideden ve bağırsaklardan geçerken, suyu emer ve dışkıya toplu olarak eklenir. Bu düzenliliği teşvik eder ve kabızlığı azaltır, James Anderson, M. D., ulusal Fiber Konseyi Başkanı diyor ki. “Buğday kepeği, kepekli tahıllar ve sebzelerde bulunan çözünmeyen lif, yiyeceklerin mide ve bağırsaklardan geçişini hızlandırır” Daha yüksek lifli gıdalar için diyetinize lif eklemenin kolay yollarını okuyun.

Lif ve kolesterol

Lif sindirilmemiş nişastadır ve bu nedenle kolesterolü tuzaklar ve sindirim sistemi yoluyla vücuttan çıkarır. Yulaf kepeği, arpa, portakal, elma, havuç ve kurutulmuş fasulyede bulunan çözünür lif, sindirim süreci sırasında bir jele dönüşür ve kolesterol, yağ ve şekerlerin vücut tarafından emilmesini önler.

Lif ve kalp hastalığı

Kalp hastalığı olan kadınlar için Ulusal koalisyon olan kadın kalp Başkanı Kathy Kastan, ” kalp sağlığı söz konusu olduğunda, diyetinizdeki lifin önemi abartılmaz ” diyor. Çeşitli çalışmalar lif kalp hastalığı riskini azalttığını göstermiştir. American Journal of Clinical Nutrition yukarıda belirtilen kolesterol çalışmasına ek olarak, altı yıl boyunca 39,876 kadınları takip eden American College of Cardiology Foundation dergisinde yayınlanan bir çalışma, günlük ortalama 26.3 gram lif yutanların kalp hastalığı geliştirme veya kalp krizi geçirme riski daha düşük olduğunu buldu.

Lif ve diyabet

Yüksek lifli bir diyet, bir kişinin diyabet riskini düşürebilir. Lif, kandaki glikoz seviyelerini düşürebilen ve kan şekeri artışlarını önleyen şekerlerin emilimini yavaşlatır, diyor Dr. Anderson. ( Kahvaltılık tahıl, ekmek, kraker), tam tahıllı lif meyve ve sebzeler, kan şekerini azaltmada daha faydalı olabilir. İç Hastalıkları arşivinde yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre.

Lif ve kilo kaybı

Lif, midede ve bağırsakta genişler ve bu da dolgunluk hissi yaratır. Lif açısından zengin bir yemek yedikten sonra, genellikle uzun dolgun hissedeceksiniz ve gün boyunca daha az yemek yemeniz anlamına gelir. Buna ek olarak, çözünür lif midede bir jele dönüştüğü için şekerlere, kolesterollere ve yağlara bağlanır ve onları büyük ölçüde emilmemiş, sindirim sistemi yoluyla taşır.

Peki ya lif ve kolon kanseri?

Yüksek lifli bir diyet kolon kanseri önlemeye yardımcı olabilir mi? Hala bilinmiyor. Elyafın kolon kanseri riskini azaltma yeteneği üzerine yapılan erken çalışmalar umut vericiydi ve araştırmacılara lifin bu kansere karşı koruyucu özelliklere sahip olabileceği mantıklı görünüyor, ancak daha yeni çalışmalar şuan için sonuçsuz kalmıştır.

Bir önceki yazımız olan Zencefilin Cilde Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde taze zencefil cilt, zencefil ve zencefil çayı cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN