Bilgi

Mandalina Nedir ? Faydalar Nelerdir ?

Mandalina Nedir ? Faydalar Nelerdir ?

Mandalina, kış aylarının sembollerinden biridir. Lezzetli, faydalı ve bereketlidir. Mandalina turunçgiller ailesinin gözde üyelerindendir. İnsanların en sevdiği ve en çok tükettiği turunçgillerin arasında bulunur. Kış aylarında bol bol tüketilen ve tüketilmesi de önerilen meyveler arasındadır. Parlak turuncu kabuğu ve dilimli yapısıyla oldukça sevilen bir meyvedir. Mandalina tarih boyunca birçok farklı alanda kullanılmıştır.

Etrafa yaydığı güzel kokusu mandalina kabuğunun iyi bir parfüm maddesi olarak kullanılmasına yol açmıştır. Cilt bakımı ürünlerinin de birçoğunda bulunur. Doğal bir tatlandırıcı olması şeker sanayinde de kullanılmasının yolunu açmıştır. İçeriği sayesinde birçok farklı alanda birçok işe yarayan mandalina en çok gıda olarak tüketilir. Kış aylarında insan sağlığının ve damak tadının en büyük destekçilerinden olmayı başarmıştır. İçeriği nedeniyle alternatif tıpta da oldukça fazla kullanılan mandalina, oldukça önemli bir mineral kaynağıdır. Bol miktarda lif ve protein içerir. C, E vitaminlerinin yanı sıra tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi mineraller içerir ve bu içeriğiyle insan sağlığının korunmasında oldukça önemli rol oynar.

Mandalinanın Faydaları

Mandalina oldukça lezzetli ve güzel görünümlü bir meyvedir. Büyük bölümü sıvı olsa da mandalina görünüşüyle insanda yeme isteği uyandırır.
Mandalina, C vitamini deposudur. Bu da demektir ki, bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynar. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da özellikle kış aylarında hastalık yaşamadan devam etmemizi sağlar. Ayrıca C vitamini vücudun her yerinde ihtiyaç duyulan bir maddedir. Birçok büyük hastalığı önler ve vücudun yüksek dirençte olmasını sağlar.

Mandalina, kolesterol seviyesini düzenler. İçerdiği maddeler vücutta kolesterol dengesini bozan maddelerle sıkı bir savaşa girer. Bu savaşı da genellikle kazanır. Mandalina, kan basıncının düzenlenmesinde de yardımcı olur.
Mandalina, sindirim sistemi dostudur. Sindirim sistemi organlarının çalışmasında etkin rol alır ve bunun sonucunda bu organların doğru çalışmasını ve hızlanmasını sağlar. Lifli yapıdadır, bu da iyi bir diyet besini olduğunu kanıtlar.
Mandalina, cilt sağlığında önemli bir etkendir. Özellikle kuru ciltlere krem kullanmak önerilir. Önerilen kremlerin içinde çok yüksek ihtimalle mandalina bulunur. Hem de çoğu zaman hammadde olarak. Çünkü cildi nemlendirir ve cilt sorunlarının önüne geçer.

Bir önceki yazımız olan Muşmuşa Nedir Ve Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde muşmula, muşmula meyvesi ve Muşmulanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN