Bilgi

Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler

Masa Başında Yapabileceğiniz Egzersizler

Tüm gün ofiste veya evde masa başında çalışıyorsanız, akşam olduğu zaman ilk başta boynunuz olmak üzere vücudunuzun birçok yerinde ağrılar hissedebilirsiniz. Aynı pozisyonda hareketsiz bir biçimde saatler boyunca kalmak size duruş bozukluğu rahatsızlığı olarak geri dönebilir. Peki bu ağrılardan kurtulmanın yolları nelerdir? İşinizden istifa edemeyeceğinize göre masa başındayken yapabileceğiniz ufak tefek egzersizler ile sağlığınızı geri kazanmanız mümkün.

İşte çalışmalarınıza kısa aralar vererek ya da öğle aralarında, dilerseniz tek başınıza dilerseniz de ofiste arkadaşlarınızla birlikte ekipçe yapabileceğiniz günlük egzersiz hareketleri!

Boynunuzu Esnetme

Masa başındayken kolay bir şekilde yapabileceğiniz boyun egzersizleri ile boynunuzdaki gerginliği tamamen yok edebilirsiniz. Sandalyenizde sırtınız dik bir biçimde oturun ve elinizle destek vererek boynunuzu sağ ve sol tarafa doğru esnetin. Bu hareketi 10 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Omuz Esnetme

Yine masanızın başındayken dik bir biçimde sırtınızı sandalye yaslayarak oturun, omuzlarınızı öne ve arkaya doğru 10 kez hareket ettirin. Bu hareketle beraber saatlerdir hareketsiz kalan omuzlarınız ve kaslarınız çalışmaya başlayacaktır.

Omuz ve Sırt Esnetme

Sandalyede otururken, iki kolunuzu başınızın yanından yukarıya doğru uzatın. Kollarınızı uzatırken omuzlarınızı kulaklarınıza değdirmeye çalışmak yerine aşağı doğru çekerek boynunuzun kasılmasına engel olun, iki elinizi yukarıda birleştirin ve uzanabildiğiniz kadar yukarı uzanmaya çalışın. Harekette uyum sağladıktan sonra sağ ve sol tarafa doğru da esneyin. Omuz ve sırt kaslarınızı esneten bu egzersiz hareketleri sırasında 2 veya 3 kez diyaframınızdan derin nefesler alın.

Çapraz Bacak – Sırt Esnetmesi

Ofiste yapabileceğiniz egzersiz hareketleri arasında bir diğeri de bacak ve üst gövde esnetme hareketidir. Örneğin sağ bacağınızı, sol bacağınızın üzerine doğru attıysanız, gövdenizi tam tersi tarafa sağa doğru döndürün. Bu şekilde yaklaşık 15 – 30 saniye bekleyin. Hareketi 5 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Sandalye İle Squat

En faydalı egzersiz hareketleri arasında yer alan, hem kalça hem karın hem de bacaklarınızı çalıştıran squat hareketi ile ofiste de esnemek mümkün. Bu hareketi önce sandalyeniz üzerinde deneyin, ardından sandalyeyi çekerek hareketi tekrar deneyin.

Masa Başı Şınav

İki elinizi omuz genişliği boyunca açarak masaya dayandıktan sonra alt gövdenizi yaklaşık 90 derecelik bir açıyla geride tutun. Diğer egzersiz hareketleri ile kıyaslandığında biraz zorlayıcı olma ihtimali bulunan şınav hareketini yaparken isterseniz 10 veya 20 saniye kadar bekleyebilirsiniz.

Triceps Egzersizi

Destek alarak yapabileceğiniz egzersiz hareketleri için sandalyenizin tekerleksiz ve ağır bir sandalye olmasına dikkat edin. Öncelikle sandalyeye sırtınızı yaslayın ve kollarınızı arkadan vücut genişliğince açarak sandalyenin iki kenarını tutun, vücudunuzu alçaltın ve bacaklarınızı öne doğru alıp bükün. Sırtınızı sandalyeye yakın tutun ve dirseklerinizi kırıp düzleştirerek alçalın ve yükselin.

Bir önceki yazımız olan Bisiklet Sporu ve Sonbahar başlıklı makalemizde bisiklet spor salonu, bisiklet sporları ve bisiklet sporu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN