Bilgi

Matcha Çayı Nedir

Matcha Çayı Nedir

Sağlığımız için çok faydalıdır ve özel dokusu ve tadı onu inanılmaz bir çay yapıyor. Matcha, Japonya’nın güney kesiminde yetişen tencha ağacının yapraklarından gelir. Bu harika ağaç yaprakları de-vined, de-saplı ve koyu bir taş arasında ezilmiş yeşil tozdur. Matcha çayı “Chanoyu”olarak bilinen törende hazırlanan geleneksel çaydır. Ayrıca çok eski dönemlerde Japonya da samuray savaşçılarının savaşa gitmeden önce çok fazla miktarda matcha çayı tükettikleri ve buda onlara enerji verip zinde kalmalarını sağlarmış.

Çayın 2 farklı formu vardır, Koicha ve Usucha. Koicha, en yüksek derecedeki matchadan yapılan kalın çay anlamına gelir. Usucha, restoranlarda ve kafelerde yaygın olarak kullanılan ince bir çaydır. Bu şaşırtıcı çay, 137 kat daha fazla antioksidan içerir.

Kanser karşıtı çay, sizi sakin tutarken ayrıca Lteanin ve teofilin gibi aminoasitlerin varlığı da besin yararını arttırır. Matcha çayı stres, kaygıyı azaltır ve beyninizde uykuyu veya uykuyu hissetmeden rahatlatan alfa dalgalarını artırır. Matcha çayı, içindeki kafein yüzünden enerjinizi arttır mayada yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır, bu da ortalamadan 4 kat daha fazla yağ yakma ile sonuçlanır. Vücudu toksinleştirir ve vücudunuzdaki ağır metalleri ve toksinleri temizler.

Çay yaprakları hala güneşten korunduğunda, üretim süreci ilk hasattan 4 hafta önce başlar. Yapraklar küçük ve yeşildir ve kuruduktan sonra bir değirmende ezilirler. Toz yüksek bir değere sahiptir ve çok pahalıdır. Bu çayın sunduğu çare olanakları inanılmazdır çünkü A, B, C ve E vitaminlerine rağmen, içme sürecinde tüketilen antioksidan katein ve karoten içerir. Bu çayı içerken, insanlar bu çayın tozunuda tüketirler

Matcha çayını günümüzde aktarcılarda bulabilir veya İnternet dan sipariş verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. sağlıklı yaşam için bitkisel takviyeleri kullanmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Güzel bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN