Bilgi

Mavi Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Mavi Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Mavi yumurtanın diğer yumurtalara göre, daha da besleyici olan özellikleri son günler de oldukça çok araştırılıyor. Sıfır kolesterol ile insan sağlığında önemli rolü olan mavi yumurtanın faydalarını okuduğunuz da, favoriniz olacağından eminiz. Sağlıklı yumurtalar adı altında satılan mavi yumurtalar aynı zamanda birçok hastalığında önleyicisidir. Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir

Mavi yumurtanın faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Mavi yumurtanın faydaları oldukça merak ediliyor ve araştıran kişilerin vazgeçilmezi oluyor. Öyle çok faydası var ki…

Rengi ile dikkatleri üzerine çeken mavi yumurtanın adını, son günlerde oldukça sık duymuş olabilirsiniz. Kolestrol içermeyen yapısı ile rahatlıkla tercih edebileceğiniz mavi yumurta aynı zamanda, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu minerallere kısa sürede kavuşmanızı sağladığı için, çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Anavatanı Şili olan Araucuana tavuğunun yumurtası olan mavi yumurtanın içinde bol miktarda Protein ve Selenyum yer alıyor. İçerisinde çok yüksek oranda A,B,D,E vitaminleri ile çinko, folik asit, Omega-3, kalsiyum, protein ve demir içeren mavi yumurtanın faydaları saymak ile bitmiyor.

Normal yumurtaların içerisinde bulunan kolesterol oranı 200-220 mg değerleri arasındadır. Fakat mavi yumurta da kolesterol değerleri sıfır denilebilecek düzeyde azdır.

Mavi yumurtanın insan sağlığı üzerindeki faydaları nelerdir?

Renkleri ile dikkat çeken mavi yumurtalar, diğer yumurtalara göre 10 kat daha fazla kalori içermektedir. Büyüklüğü, doğallığı ve sıfır kolestrol içeriği ile diğer yumurtalardan bir adım daha önde olan mavi yumurtanın faydaları ise şunlardır;

1-Kansızlığa İyi Geliyor

İçerdiği yüksek orandaki demir sayesinde kansızlık (anemi) hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Mavi yumurtayı hayatınıza dahil ettiğinizde, kansızlık hastalığının sebep olduğu uyku, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve göz kararması gibi şikayetlerinizin zamanla azaldığını göreceksiniz.

2-Tam Bir Kalp Dostudur

Vücudunuzun tam anlamı ile sağlıklı bir şekilde işlevleri yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu 13 besini içerisinde bulunduran mavi yumurta için tam bir kalp dostudur diyebiliriz.

3-Enerji Veriyor

Mavi yumurta tüketilmeye başlanıldığı zaman, gün içerisindeki çabuk biten enerjiniz daha da artacak yorgunluk hissiniz ortadan kalkacaktır. Bu sayede gün boyu zinde kalmanıza yardımcı olacaktır.

4-Diş ve Kemik Yapısını Koruyor

İçeriğinde yer alan yüksek kalsiyum değerleri ile kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlıyor. Diş ve diş eti sorunlarına da çok iyi geldiği bilinen mavi yumurtanın tüketimi özellikle çocuklarda oldukça önemli bir yer alıyor. Mavi yumurtayı çocukların haftada 2-3 kez tüketmesine özen gösterilmelidir.

5-Damar Hastalıklarını Önlüyor

Damar tıkanıklığı gibi hastalıklara iyi gelen mavi yumurtanın aynı zamanda felç riskini de en aza indirdiği biliniyor.

6-Beyin Fonksiyonlarını Geliştiriyor

Mavi yumurtanın düzenli tüketildiğinde görülen başka bir faydası ise beyin zarını korumasıdır. Beyin zarı korunduğu takdirde, beyin işlevini sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmektedir.

7-Alzheimer Riskini En Aza indiriyor

İleri yaş hastalıkları arasında yer alan Alzheimer hastalığı riskini oldukça azaltmaktadır. Belli bir yaştan sonra düzenli olarak tüketilen mavi yumurta bu hastalık ile savaşabilecek en önemli besinler arasında yer almaktadır.

8- Hamilelik ve Emzirme Dönemlerinde Mutlaka Tüketilmesi Tavsiye Ediliyor

Hamilelik döneminde içerisindeki vitaminler birçok vitamin ihtiyacını ve günlük ihtiyaç duyulan besin miktarını karşılamaktadır. Bebeğin beyin ve kemik gelişimini olumlu yönde etkilediği için mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir. Emzirme döneminde de hem anne hem bebek için gerekli olan besinleri karşılayabileceği gibi, aynı zamanda uzun süre tokluk hissi verecektir. Bu yüzden tercihleriniz arasında mavi yumurtaya mutlaka yer vermelisiniz.

Aynı zamanda mavi yumurta;

  • Günümüz hastalığı olan Kanserden korur
  • Göz sağlığında önemli rolü vardır
  • Hipertansiyonu (yüksek tansiyon) dengelemeye yardımcı olur
  • Yaşlılık hastalığı olan kas kaybını engeller
  • Vücut yağlarını yakarak yok eder

Besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip olduğu bilinen mavi yumurtanın, zihinsel ve fiziksel açıdan tüketilmesi oldukça önemlidir. ABD’de bir Üniversitede 10 hafta boyunca süren araştırmalar sonucunda kahvaltıda yumurta, az yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi losin amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratı zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla, iki kat daha fazla yağ kaybettikleri belirlendi ve böylece yumurtaların farklı bir faydası daha tespit edildi.

Bir önceki yazımız olan TABİAT HARİKASI MISIR başlıklı makalemizde mısır, mısır ve göz sağlığı ve mısırın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN