Bilgi

Maydanoz Çayının Faydaları

Maydanoz Çayının Faydaları

Maydanoz Çayının Faydaları

Yıllardan beri maydanoz tohumları şişliği alabilmek ve kolik ağrılarını hafifletmek, maydanoz kökü ve suyu idrar sökmek, karaciğeri temizlemek, maydanoz yağı ise bit, parazitleri temizlemek için kullanılmaktadır.Maydanoz çayının ise böbrek ve safra taşlarının tedavisi başta olmak üzere birçok yararları yer almaktadır.

Maydanozun Sağlığa Faydaları

Maydanozun faydaları kendisinde barındıdığı iki grup bileşenden ileri gelmektedir.Birincisi flavonoid grubu apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin’dir.ikincisi ise uçucu yağ bileşenleri olan myristicin, limonen, eugenol ve alfa-thujene. Maydanozda tespit edilen uçucu yağlar kullanılarak hayvanlar üstünde uygulanan incelemeler yağın tümör gelişimini durduğu istikametinde neticelere sahiptir. Ayrıca bu bileşenler nikotin dumanı gibi zararı dokunabilecek maddelerin neden olduğu tahribatı en düşük düzeyde tutmaya yardımcı olmaktadır.Flavonoidler ise antioksidan tesiri göstererek bilhassa oksijen bazlı hücrelerde oluşabilecek yapı bozukluklarına karşı savunma karşılamaktadır. Yapılan incelemeler maydanozdan elde ettikleri yağın kanın antioksidan özelliğini arttırdığının altını çizmektedir.Maydanozda bol miktarda tespit edilen C vitamininin birçok değişik fonksiyonu bulunmaktadır.

C vitamini bedende tespit edilen serbest radikallerin hücre yapılarında yol açabileceği hasarlara karşı tesirli bir savunma sağlar. Bu sayede serbest radikallerin yol açtığı ateroskleroz, kolon kanseri, diyabet, astım gibi hastalıklara karşı bedenin direnci artar. C vitamini ayrı olarak iltihap engelleyici özelliğiyle osteoartrit ve romatoid artrit gibi inflamatuar hastalıkların tedavisine yardım eder.B vitaminleri arasında en önemlilerinden bir tanesi olan folik asit itibariyle varlıklı olan maydanoz kalp damar hastalıklarından tesirli korunmaya yardım edebilir. Kalp krizi ve inme tehlikesini düşürebilir.

Maydanozun Yan Etkileri

Yemek ile beraber kullanıldığında güvenilir olarak sayılan maydanozu yağ, özüt ve çay olarak aşırı derecede kullanmaya başlamadan evvel hekime danışılmalıdır. Adet devresi akışını uyardığı için hamilelikte kullanılmamalıdır. Emzirme dönemindeki yan tesirleri ile ilgili kafi miktarda bilgi mevcut değildir. Düzenli maydanoz yağı kullanımı baş ağrısı, baş dönmesi, denge kayıbı, çarpıntı ve böbrek hasarı gibi yan etkilere neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Tarçın Çayının Faydaları başlıklı makalemizde tarçın çayı, tarçın çayı gebelik ve tarçın çayının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Cildi güzelleştirir yağ yakmaya favdalı tansiyonu oynattığı için çok sık tüketilmemeli ama detoks olarak mutlaka denenmeli

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN