Bilgi

Merhaba ! Benim ismim Meme Kanseri…

Merhaba ! Benim ismim Meme Kanseri…

Umarım benimle hiç yüz yüze tanışmazsınız. Benimle tanışmak ve gerçek yüzümü görmek istemiyorsanız, aşağıda yazdıklarımı çok iyi okuyunuz.

Okumakla yetinmeyiniz, annenizle, annanenizle, kızınızla, kız kardeşinizle, kadın akrabalarınızla, kız arkadaşlarınızla ve komşu hanımlarla paylaşınız. Çünkü, ben kadınlarda en sık görülen kanserim.

Siz de dahil olmak üzere çevrenizde bildiğiniz her 9 kadından birini yakalarım. Sakın sadece başkalarında görülürüm sanmayın, bu 9 kadından biri de siz olmayın. Hatta o kadar hain bir kanserimdir ki, her 100 kadına karşılık, 1 erkekte de karşınıza çıkabilirim.
Bu nedenle ben çok kolayca damarlardan ve lenf yollarından diğer organlara da ulaşabilirim. İlk ziyaret ettiğim yer, koltuk altınız olur. Eğer ihmal ederseniz, karaciğerinize, akciğerinize, kemiklerinize ve beyninize yolculuklar düzenler ve oralarda yerleşirim.
En çok kimleri severim biliyor musunuz? Meme sağlığını ihmal edenleri çok severim Yaşı ileri kadınları çok severim. Birinci derece akrabasında meme kanseri olanlara özel bir ilgim vardır. Daha önce meme kanseri olanların öbür memesine de çok yakın ilgi gösteririm.
Özellikle şu kadınları seçmeye özen gösteririm: İlk adet kanamasını çok erken yaşta görenlere bayılırım. Geç menopoza girenleri çok sık ziyaret ederim. Size defalarca, “Doğurun ve uzun süre emzirin!” deyip duruyorum.
Doğurmaz sanız ve emzirmez seniz, benimle tanışma olasılığınız artar. Alkol, sigara, şişmanlık ve sağlıksız diyetin kokusunu çok uzaklardan alabilirim.
Aslında beni uzak tutmak çok kolay. Başlangıçta çok yavaş büyürüm.
Yedi yılda ancak bir santim boyuna gelirim. Bu aşamada muayene, ultrason ve mammografi ile çok kolay yakalanırım. Ama beni hafife alıp büyümeme izin verirseniz, birden bire nasıl hızlandığıma inanamazsınız.
Büyürken kendimi aslında ele verecek çok belirtiler veririm; memede bulunduğum yerde bölgesel sertleşme yaparım. Bulunduğum yerde kızarıklık yapabilirim. Meme başından akıntı yaparım. Üzerimdeki damarlarınızı çok belirgin görünür hale getiririm.
Her iki memenizin büyüklüğünü farklı hale getiririm, biri durup dururken büyük, biri küçük olur. Bulunduğum yerin üstündeki deriyi portakal kabuğu gibi kabarık ve nokta nokta yaparım. Bulunduğum yerde cildinizi içeri doğru çekerim ve çukurlaşmalar yapabilirim.
Bulunduğum yerde büzüşme yapabilirim Üzerimde, iyileşmeyen yara açabilirim. Ve elinize kitle gelecek şekilde büyürüm. Koltuk altınızda ve köprücük kemiğinizin altında ve üstündeki lenf bezlerini şişiririm.
Ama aslında o kadar hainimdir ki, bu belirtilerin hiç birini vermeden de sinsice büyüye bilirim. Ama uygun aralıklarla yapılan muayene, ultrason ve mammografiden pek kaçamam, yakalanırım.
Benden korunmak kolaydır ama diyelim ki, gözden kaçsam bile erken yakalanacak kadar da basit olabiliyorum. 20 yaşın üzerindeki her kız ve kadın, her ay kendi kendine meme muayenesi yaparsa, beni küçükken yakalayabilir.
40 yaşına gelen bir kadın her yıl meme muayenesi ve jinekolojik muayene olursa, beni kendisinden uzak tutabilir veya yakalanmışsa bile benden kolay kurtulabilir.
40 yaşından itibaren her yıl düşük radyasyonlu dijital Mammografi ve gerekirse Meme Ultrasonografisi yaptırırsa, benle tanışma olasılığı oldukça azalır. Mammografide görülen küçük kireçlenmeler, (mikrokalsifikasyonlar) beni kolayca ele verir.
Çok hainimdir ama iyi saklanamam. Saklanmama izin verirseniz, sizi ve sizi sevenleri üzerim. Beni küçükken yakalarsanız, % 98 olasılıkla benden kolayca kurtulursunuz. Ama büyüdükçe çok sıkı tutunurum.
Beni oradan söküp atamazsınız.
Kendinizi ihmal etmeyin! Haberdar et…
Merhaba ! Benim ismim Meme Kanseri...

Bir önceki yazımız olan Kanserin Erkeklerdeki 11 Belirtisi başlıklı makalemizde erkeklerde kanser belirtisi, erkeklerde kanser türleri ve kanser hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN