Bilgi

Kadınlarda Göğüs ( Meme ) Ağrıları

Kadınlarda Göğüs ( Meme ) Ağrıları

Kadınlarda göğüs ağrıları çok sık rastlanan bir şikayettir. Bu ağrı genel olarak kadınların regl dönemine bir kaç hafta kala başlamakta ve regl dönemi başladıktan sonra da azalma göstermektedir. Zaten bu ağrı belirtileri başladığında göğüslerde şişkinlik gibi durumlarda söz konusu olmaktadır. Regl dönemine bağlı olmayan bir durum söz konusu ise bunun stres psikolojik sorunlar gibi etkilerden ötürü ortaya çıkan bir rahatsızlık olma durumu yüksek olmaktadır. Beslenme konusunda da eksikliklerden kaynaklanan sonuçlardan dolayı ağrılar olabilir.

Bir yandan kadınlardaki hormonal değişimlerden ortaya çıkan ağrılarda bulunmaktadır. Tabi bu ağrılardan etkilenen kadınlar kötü huylu hastalıkların ortaya çıkacağı endişesine kapılmaktadır. Çok nadir olarak meme kanseri olan hastalarda meme ağrıları görülmektedir. Genel olarak bu kanserli olan kitle sert ve ağrısız bir kitle olarak başlar.

Göğüs Ağrıları Çeşitleri :

Meme ağrıları çeşitleri 4’e ayrılmaktadır. Adet dönemi ağrıları, adet dönemi ile alakası olmayan ağrılar, meme duvarı ağrıları ve meme duvarının dış kısmına bağlı ağrılardır. Regl dönemine bağlı ağrılar genel olarak 30 yaşlarındaki kadınlarda görülmektedir.Bu ağrılar özellikle regl dönemine bir kaç hafta kala başlar ve regl başladığında bu ağrılar azalma göstermektedir. Adet dönemi ağrısı olduğu dönem yaklaştıkça göğüslerde şişkinlik, gerilme ve hassasiyete bağlı şikayetler ortaya çıktığı zaman anlaşılmaktadır. Ayrıca bu ağrılar genel olarak memenin ikisinde de görülür ve göğüsün üst dış kısmında ağrı hissedilmektedir. Bu ağrılar insan vücudunun koltuk altı ve kol bölgesine de yayılma göstererek hissedilmesine yol açmaktadır. Menopoz dönemi geldiğinde bu ağrılardan eser kalmayacaktır.

Regl dönemi ile alakası olmayan ağrılar da regl döneminde de ağrı olacaktır ve menopoz zamanı geldiğinde bu ağrılar devam edecektir. Dolayısı ile bu ağrılar regl dönemi ile alakasız bir durumdan ötürü oluşan ağrılardır. Bu tip ağrılar daha çok yanma hissi vermektedir. Bu ağrılar yenilen içilen bütün gıdalarda kafeini çok barındıranlardan dolayı ve stresden ötürü oluşan ağrılardır.

Meme duvarı ağrıları ise daha çok baskı uygulandığında bıçak saplanması veya batma hissi vermekte olan ağrılardır. Bu ağrıların sebebi ise kas ve iskelet sisteminden dolayı oluşan ağrılardır. Bu tip bir şikayetle gelen hastanın mutlaka sinir kök ağrısı rahatsızlığı ve omurga ağrı rahatsızlığı da dikkate alınmalıdır.

Meme duvarı dışındaki ağrılar ise safra kesesi taşından oluşan ağrılar ve kalp sebebiyle oluşan ağrılardan meydana gelmektedir. Bu tip bir şikayetle gelen hastaların öncelikle kalp ile ilgili bir rahatsızlığı olup olmadığı konusunda hikayesi dinlenmelidir ve sonra da batın muayenesi yapılmalıdır.

Meme kanseri gibi bir durumdan şüphelenildiğinde hasta bir genel cerrah olan doktora muayenesini yaptırmalıdır. Kadınlar genel olarak bu tip muayenelere gitmek istememe,utanma duygusu yaşamaktadırlar. Ancak bu gibi rahatsızlıklar bazen çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden geç kalmadan bu rahatsızlık hissedildiği anda genel cerrah olan doktora başvurulup gerekli testlerden geçilmelidir.

40 yaşın altındaki kadınların mutlaka göğüs muayenesi ve göğüs USG yaptırmaları gerekmektedir. 40 yaşın sonrasında 70 yaşa kadar kadınların bu muayeneler ile kontrollerini yaptırıp 70 yaştan sonra 2 yılda bir göğüs USG yaptırıp mamografi yaptırmaları gerekmektedir. Kötü bir sonuç çıkmayan hastalara doktorların önereceği kafeinsiz içecekler ve yiyecekler tüketmeleri ve stresden kaçınmaları olacaktır.

Meme kanseri teşhisinin geç olmadan yapılması için bu muayeneleri yaptırmak çok önemlidir. Doktorlar insan sağlığı için çok önemli bir yerdedir bu yüzden işini bilen bir doktor etkisiyle kötü sonuçlar çıkmadan yeniden sağlığına kavuşmak isteyen insanlar için bu önemli bir faktördür. Doktorlar sonuç olarak hastasında cinsiyet ayırt etmeden görevini yapmaktadır.

Meme ağrıları için Genel cerrah’dan randevu almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Boyunda Çıkan Sivilceler başlıklı makalemizde boyunda alerjik sivilceler, boyunda sivilce ve boyunda sivilce gibi kizariklik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN