Bilgi

Mercanköşk Faydaları!

Mercanköşk Faydaları!

Genellikle kekik ile karıştırılır, mercanköşk, çayların, esansiyel yağların, bitkisel ve fitoterapötik ürünlerin hazırlanmasında kullanılan tıbbi özelliklerinin yanı sıra baharat olarak çeşitli reçetelerde kullanılabilen bir bitkidir.

Mercanköşk nedir?

Kekik ile aynı aileye mensup bir bitkidir. Mercanköşk (Origanum majorana) küçük çiçekli bir çalıdan oluşan bir bitkidir. Hem kekik hem de mercanköşk, Lamiaceae olarak bilinen nane ailesine aittir.

Bazı bölgelerde, mercanköşk ve kekik eşanlamlı olarak kullanılır ancak aynı bitki değildir. Temel fark tadıdır. Mercanköşkün tatlı bir tadı vardır kekik ise daha farklı bir tada sahiptir.

Mercanköşk aslında Türkiye gibi ülkelerde kolaylıkla bulunabilen ancak dünyanın hemen her yerinde yetiştirilebilen Akdeniz bölgesine özgü kekik alttürüdür.

Tadı tatlıdır, çiçekleri ve yaprakları çeşitli baharatlarda, bitkisel ilaçlarda ve ayrıca çay hazırlanmasında kullanılabilir. Çeşitli sağlık yararlarını teşvik edebilen yapraklarından uçucu bir yağ çıkarmak da mümkündür.

Mercanköşk faydaları!

 1. Daha iyi sindirim

Mercanköşk sindirime yardımcı olur. Aroması ağızda ortaya çıkan birincil sindirim sürecine yardımcı olan tükürük bezlerinin uyarılması üzerinde etkili olabilir. Örneğin bu bitki çayının alınması, bağırsak hareketlerini teşvik edebilir ve dışkıların kolay atılmasını sağlar.

 1. Kalp sağlığı

Mercanköşk kardiyovasküler sağlık için çok iyidir. Büyük bir antioksidan kaynağı olan bitki, kalbi hastalığa karşı korumaya yardımcı olur. Ayrıca kan basıncını azaltmaya yardımcı olarak kan damarlarının gevşemesini ve genişlemesini teşvik eder.

 1. Mide ülserlerinin tedavisi

2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri Çin Tıbbı dergisinde yayınlanan bir Çin çalışmasına göre, mercanköşk gastrik ülserlerin önlenmesi ve tedavisinde rol oynayabilir.

 1. Stresi ve kaygıyı azaltmak

Mercanköşk, duygusal sağlık için büyük bir doğal çözümdür. Stres ve anksiyete belirtilerinin rahatlamasına neden olur.

 1. Nörolojik sağlık

Stres ve anksiyeteyle ilgili semptomları azaltmanın yanı sıra mercanköşk rahatlatıcı bir etki yaratmaya ve uyumaya yardımcı olabilir. Kötü uyku düzeni özellikle de beyin sağlığına zarar verebilir. Böylece uyku bozukluğu olan kişiler otun kullanımından yararlanabilirler.

 1. Solunum sağlığı ve öksürük ve soğuk algınlığı ile mücadele

Mercanköşk, bronşit, soğuk algınlığı ve grip belirtileri gibi solunum problemlerini hafifletebilir. Antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliklerine ek olarak, mercanköşkte hava yollarında biriken mukusun ortadan kaldırılmasına yardımcı olan bir spektral etkiye sahiptir.

 1. Kas ağrıları

Mercanköşk yağı ile yapılan bir masaj, kas ağrılarını, spazmları, kas sertliğini ve gerginlik baş ağrısını hafifletmek gibi faydalar sağlayabilir. Bunun sebebi, ağrıyı derhal rahatlatmayı destekleyen anti-inflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

 1. Diyabet tedavisi

Mercanköşk tüketimi, tip 2 diyabetli insanlara yarar sağlayabilir. Araştırmalar, mercanköşkün diyabetin kontrolüne yardımcı olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, bitkinin insülin toleransını arttıran tirozin, fosfataz 1B veya dipeptil peptidaz IV gibi bazı enzimleri inhibe edebilmesidir.

 1. Kadın sağlığı ve hormonal denge

Bu bitki kadın hormonal dengesini geri kazandırmaya ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olarak çok faydalıdır. Mercanköşk, adet öncesi gerginlik ve menopoz ile ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 1. Antimikrobiyal ve antiseptik

Mercanköşk bakterilere, mantarlara ve virüslere karşı mücadelede en çeşitli terapötik kullanımlarına izin veren mükemmel bakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bu nedenle bitki aynı zamanda soğuk algınlığı, grip, bakteriyel enfeksiyonlar ve gıda zehirlenmelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

 1. Diüretik etkisi

Mercanköşk, özellikle uçucu yağ, doğal bir diüretik olarak hareket edebilir. Bu bitkiyi kullanarak üretilen ve ortadan kaldırılan idrar miktarını artırabilir.

 1. Cilt ve saç sağlığı

Mercanköşk yağı, cilt üzerinde bölgesel olarak uygulandığında canlılığı korumak için harikadır.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN