Bilgi

METABOLİZMAYI HIZLLANDIRMANIN YOLLARI NELERDİR ?

METABOLİZMAYI HIZLLANDIRMANIN YOLLARI NELERDİR ?

Lifli gıdalarla beslenin

Lifli beslenmek hem mideyi hatta bağırsakları çalıştırır. En varlıklı lif kaynağı olan meyve ve sebzelerin liflerini almak için olası mümkün oldukça çiğ tüketmek gerekir. Kabuklu yenebilen meyvelerin kabukları soyulmamalıdır. Ayrıca meyvelerin sularını sıkmak adına kendilerini tüketmek henüz sağlıklıdır. Kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, mercimek) hafta içerisinde minimum 3 sefer tüketilmelidir. Bu gıdalar bitkisel protein içerdikleri için epey sağlıklıdır.

Az ama sık beslenin

Az ve sık beslenmek, kan şekerini dengede tutar. Sık sık yendiği için metabolizma daimi çalışır. Üç ana, üç ara öğün olmak üzere gün içerisinde altı öğün yemek yenmeli. Ara öğün atıştırmalarının muhtevası epey değerlidir. Bu seçimler fazlası vakit bisküvi, kek, pasta gibi hamur işleri gerçekleşir. Fakat bunun adına vitamin kıymeti yüksek, kalori kıymeti düşük yiyecekler seçilmelidir. Ara öğünlerde meyve, süt-yoğurt, kuru meyve-fındık, badem, ceviz gibi gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdalar lifli oldukları için, tok tutarlar ve sindirim sistemini çalıştırırlar.

Protein tüketimi sınırlandırılmalı

Erişkin bireylerin kilogramları başına ortalama 0.8 gr. protein almaları lazım olur. En varlıklı protein kaynağı yumurtadır. Yumurtanın proteini bedende yüzde 100 emilir. İkinci protein kaynağı etlerdir; kırmızı et, tavuk, hindi ve balık. Kış mevsimi balık bol olmasından hafta içerisinde 3 kez taze balık tüketilmelidir. Balık yanlızca protein olarak değil, omega 3-6 yağ asitleri itibariyle da iyi bir kaynaktır. Hangi et türü olursa olsun doğru pişirmek değerlidir. Fırın, ızgara ya da tencere ile pişirme yöntemlerini seçenek etmek lazım olur.

Egzersiz ile metabolizmanızı hızlandırın

Hareket etmemezlik metabolizma hızını yavaşlatan etkenlerin başında gelir. Egzersiz bilhassa kış aylarında en fazla suistimal edilen konuların başında gelir. Soğuk havanın da tesiriyle çoğu bahane ile daimi ertelenir. Oysa egzersiz metabolizmayı hızlandırmak için en verimli yollar dandır. Egzersiz için kesinlikle bir spor salonuna gitmek gerekmez. Hava koşullarının makul bulunduğu zaman yürüyüşler yapabilir. Artık çoğu evde yürüyüş bantları yer alıyor. Şimdi bu bantların dekor olmaktan çıkıp aktif olarak kullanılmasının tam süreyi. Yüksek tempoda dans ederek ya da evde kolay hareketler inşa etmek da faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Günde Ne Kadar Yürümek Sağlıklıdır? başlıklı makalemizde günde ne kadar yürümeliyim, günde ne kadar yürümem gerek ve sağlık için günde ne kadar yürümem gerek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN