Bilgi

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide ağrısı yaşadığımızda bir şeyler yemek kolay olmasa da bazı yiyecekler bu ağrının giderilmesi için oldukça faydalıdır. Ağrı çok şiddetli ve uzun süre devam ederse mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu zengin bir lif kaynağı ve aynı zamanda Omega 3 yönünden oldukça zengindir. Şişkinlik kabızlık gibi problemlere iyi geldiği gibi mide ağrısının azalmasında da oldukça faydalıdır.

Zencefil Çayı

Zencefil sindirim sitemini yatıştırma özelliği ile bilinmekte ve kusma mide bulantısı mide ekşimesi gibi sorunları engelleyici etkisi vardır. Zencefil mide ağrılarını gidermede oldukça faydalıdır.

Yoğurt

Yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve mide ağrısının azaltması gibi özellikleri vardır

Armut

Lif kaynağı olan armut sindirimi kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır dolayısıyla mide ağrılarına iyi gelen bir meyvedir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı safra salgısı destekleyen ve mideyi rahatlatan bir besindir. Zeytinyağı ile mide ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Patates

Haşlanmış patates mide sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Diğer yandan çiğ patatesin suyu mide yanmalarına iyi gelmektedir.

Lahana

Lahanayı çiğ olarak yemek mide ağrılarını azaltmak için oldukça faydalıdır.

Muz

Muz tüketimi mide ağrıları ve mide yanmalarını azaltır. Her öğünden sonra bir muz yemeniz oldukça faydalı olacaktır.

Karnabahar

Az haşlanmış karnabahar mide sağlığınız açısından oldukça yararlıdır. Midede oluşan asitlere karşı etkilidir ve ağrıları azaltır.

Baklagiller

Mercimek, bezelye, fasulye gibi baklagiller ailesi besinleri mide için oldukça faydalıdır.

Ayrıca mide ağrıları ve mide problemleri için az yağlı besinler tüketmeye ve lifli besinlerle beslenmeye özen gösterin. Midenin rahatlamasının bir diğer yolu da maden suyu tüketimi, maden suyu mide asidinin dengelenmesini sağlar. Son olarak uzun süren ve şiddetli mide ağrılarında mutlaka doktorunuza görünün.

Bir önceki yazımız olan Ağızda Yara Çıkması başlıklı makalemizde ağızda yara çıkması, ağızda yara çıkması nedeni ve ağızda yara nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN