Bilgi

Mide Kanseri Nedir?

Mide Kanseri Nedir?

Dünyada en sık görülen 4.kanser türü mide kanseridir. Türkiye’de her yıl 20 bin insanda mide kanseri görülür. Mide kanseri bilinçsiz beslenme, sigara ve alkolün etkisiyle ortaya çıkar. Kanserli hücre hızla ilerleyerek lenf bezleri, karaciğer, akciğer gibi organlara yayılır. Erkeklerde daha çok görülür. Erken teşhis edilirse kolay tedavi edilebilir. Dengeli ve kontrollü beslenmek korunma açısından önemlidir. Sindirim sisteminde ortaya çıkan mide kanseri çok hızlı yayılır. Ülkemizin doğusunda özellikle Van ve Diyarbakır şehirlerinde yaygın olarak mide kanseri görülür.

  • Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri olan kişi hazımsızlık yaşar. Hasta kilo kaybeder. Midesinde doluluk hissi oluşur. Midesi kanayan hastada yorgunluk görülür. Hastanın göğüs bölgesi şişer. Nefes alıp vermede zorlanır. Mide kanseri erken dönemde belirti vermez. Mide bulantısı ve yutkunmada güçlük yaşanır. Hastanın dışkısından kan gelir.

  • Mide Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Beslenme şekline bağlı olarak ortaya çıkar. Mangalda pişmiş et, aşırı tuzlu yiyecekler ve işlenmiş gıdalar mide kanserini tetikler. Enfeksiyonlar, sigara ve alkol kullanımı mide kanserine neden olur. Genetik faktörlerin etkili olduğu mide kanseri gastrit ve ülser hastalığına bağlı olarak ortaya çıkar.

  • Mide Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Akdeniz tipi beslenme ile mide kanseri aşılır. Organik, taze meyve ve sebze tüketmek gerekir. Endoskopi yöntemi ile mide kanseri teşhis edilir. Kesin tanı için mide biyopsisi yapılır. Kanser tanısı belirlendikten sonra tedavi süreci başlatılır. Kanser tipine göre tedavi yöntemi uygulanır. Tümör ameliyatla alınır. Tümör lenf bezlerine sıçramışsa kemoterapi tedavisi yapılır. Hipertomi yöntemi göğüs kanserinde 30 yıldır uygulanan, etkili sonuç veren bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Akciğer Kanseri Nedir? başlıklı makalemizde akciğer kanser tedavisi, akciğer kanser teşhisi ve akciğer kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN