Bilgi

Migrenle Mücadele Eden Yiyecekler

Migrenle Mücadele Eden Yiyecekler

Migreni tanımlayacak olursak yoğun ve şiddetli baş ağrısı diyebiliriz. Bu ağrılı durum nörolojik bir problemdir ve genellikle aile öyküsü ile alakalıdır çünkü aile öyküsü hastalık için en yaygın risk faktörlerinden biridir.

Kadınlarda olma riski erkeklerden daha fazladır. Çocukların hemen hemen tamamı çocukluktan beri migrenden muzdarip olma riskiyle karşı karşıya değildir: çocukluk döneminde başlayabilir ancak ergenliğe ve yetişkinliğe kadar belirti olmayabilir.

Ayrıca migren 3 dönemden oluşur. Depresyon, yorgunluk, düşük enerji, sık esneme, hiperaktivite, sinirlilik, boyun tutulması ve görme problemleri olarak belirtiler ilk aşamada görülebilir.

Bir sonraki migren dönemi durumun en akut ve şiddetli aşaması olan ve migrenin kendisinin ortaya çıktığı atak aşaması olarak bilinir. Aşağıdaki işaretler içermektedir: baş ağrısı zonklama, ışığa veya sese hassaslık, mide bulantısı, baş dönmesi, bayılma, ağrıya karşı duyarlılığın artması ve kusma.

Saldırı aşamasından sonra kişinin genellikle aşırı mutlu ve mutsuz hissetmekten yorgun ve kayıtsız olmaya kadar değişebilen ruh hali ve hisler yaşadığı aşamadır. Bu da son dönemdir.

Yukarıda tarif edilen fazların süresi ve yoğunluğu farklı insanlar için farklı derecelerde olabilir ve bazı durumlarda, bu aşamalardan birinin atlanması veya migrenin bir baş ağrısının olmadığı durumlarda bile ortaya çıkması mümkündür.

Migrenler le mücadele eden yiyecekler.

  1. Omega 3

Araştırmalarımıza göre, somon, uskumru, alabalık ve ringa balığı gibi balıklar, anti-inflamatuar bileşikler olarak bilinen omega 3 yağ asitleri açısından zengin kaynaklardır. Migrene yardımcı olurlar.

  1. Sebzeler

Ispanak, lahana, roka, pancar yaprakları ve marul gibi sebzeler, migren de dahil olmak üzere bir dizi kronik durumun etkisini azaltma ile ilişkilendirilmiştir.

  1. B2 vitamini ile diğer gıdalar

Ispanağın yanı sıra, migren ile mücadele için iyi besinler olabilecek B2 vitamini ile diğer gıdalar şunlardır: yağsız biftek, güçlendirilmiş tam tahıllar, mantar ve brokoli.

  1. Kuru yemiş ve tohumlar

Badem, ayçiçeği çekirdeği, kaju fıstığı, yer fıstığı ve fındık gibi yiyecekler magnezyum kaynağı olarak sınıflandırılır.

Bu besinler migren hastaları için önemlidir çünkü migrenden şikayet eden hastaların birçoğunda magnezyum eksikliği tespit edilmiştir.

  1. Tam tahıllar

Migren karşısındaki yiyecekler listesinde tam tahıllar da vardır. Sadece magnezyum kaynağı olduklarından dolayı değil ayrıca durumun baş ağrılarını tetiklediği bilinen hipoglisemi kaynaklı migreni (düşük kan şekeri) de tedavi eder. Örneğin, yulaf, tam buğday ekmeği ve kinoa gibi gıda maddeleri bu grupta yer alır.

  1. Zeytinyağı

Zeytin yağında bulunan tekli doymamış yağların hali hazırda baş ağrılarının sıklığını, süresini ve şiddetini azalttığı gösterilmiştir. Yiyecekleri pişirirken bu maddeyi kullanmanız tavsiye edilir.

  1. Su

Dehidratasyon, migrenin sık görülen bir tetikleyicisidir ve bu durumdan muzdarip kişiler uyanık kalmaya ve susuzluğu önlemeye çalışmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Protein Açısından Zengin 9 Gıda. başlıklı makalemizde B6 vitamini içeren besinler, protein bar ve Protein besin hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Migren; baş ağrısının bir sonraki seviyesi olsa gerek. Son derece yıpratıcı, kişileri acillik yapabilen bir hastalık. Allah çekenlere ve ailelerine sabır versin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN