Bilgi

Muşmuşa Nedir Ve Faydaları Nelerdir

Muşmuşa Nedir Ve Faydaları Nelerdir

Muşmulayı, genelde hoş görünümü olmamasıyla biliriz. ‘’ muşmula suratlı ‘’ diye hitap ederiz. Suratı asık olan ya da sevmediğimiz kişilere. Ancak muşmulanın bir sürü faydası vardır. muşmula genellikle Karadeniz bölgesinde yetişen bir meyvedir. Muşmulaya bir çok isim verilmektedir. Töngel , dögel, beşbıyık olarak da isimlendirilen muşmula kilo vermek amacı ile de tüketilmekte ve çok fazla işe yaramaktadır. Muşmula ağaçta yetişen bir meyvedir ve muşmula ağacı şeftali , kiraz, erik ve gülgiller familyasından olduğu bilinmektedir.
Muşmula, bir çok yönden faydalı olan bir meyvedir. Muşmulanın içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmakta ve vitamin bakımından zengin bir meyvedir. C vitaminini bol miktarda içermesi sebebi ile özellikle kış aylarında bir çok kişinin bol miktarda tüketilmesini sağlayan, nezle, burun akıntısı, gibi bir çok gribal rahatsızlıklardan kişinin bir miktarda olsa korunmasını sağlayan bir meyvedir. Muşmula içerisinde bulunan vitamin ve diğer faydalar sebebi ile bir çok solunum yolları enfeksiyonu hastalığını, öksürük, astım ve bronşit gibi bünyeden bünyeye göre değişen hastalıkların şiddetinin de azalmasını sağlar. Muşmula bir çok vitamin bakımından zengin bir meyvedir. Ancak A vitamini ve C vitamini diğer vitaminlere göre daha bol miktarda bulunmaktadır. Muşmula, içerdiği A vitamini zenginliği sayesinde , göz problemleri için oldukça tercih edilmekte ve tüketilmesi takdirde göz için oldukça faydalı bir meyve olmaktadır. Muşmula sizleri gripten korurken aynı zamanda gözleri de korur. Aynı zamanda muşmulayı yaprakları ile kaynatarak, hamur haline getirip varis ve romatizma bulunan bölgelere sürebilirsiniz. Muşmula buradaki varisi, romatizmayı ve kas ağrılarını azaltarak günlük işlerinizi daha kolay yapmanızı sağlar. Muşmula, sindirim sistemini güçlendirerek, sindirim organlarının korunmasında yardımcı olur. Şekerli bir yapıya sahip olan muşmula fazla tüketilmemek koşulu ile şeker hastalığına da iyi gelmektedir. Şeker hastasıysanız çok olmamak koşulu ile gün içerisinde muşmula tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Tüm bunları yaparken kan dolaşımınızı hızlandıran muşmula meyvesi vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar ve daha sağlıklı, dinç bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Portakal Nedir ? Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde orange nedir, orange nedir türkçesi ve portakal hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN