Bilgi

MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI

MUZ KABUĞUNUN FAYDALARI

Günümüzde birçok kişinin severek tükettiği, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan muz meyvesi, insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Peki muzun dışının da en az içi kadar faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Muz kabuğu fazlaca miktarda B, C ,K ve demir vitaminleri içerdiği gibi, aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan özelliğine de sahiptir. Muz kabuklarının birçok sıkıntıya faydası vardır. Sizlere bugün muz kabuklarıyla neler yapabileceğinizi anlatıyoruz. Bu yazıyı okuduktan sonra muz kabuklarını asla çöpe atmayacaksınız. İşte muz kabuğunun muhteşem özelleri.

Peki muz kabuklarının faydaları nelerdir? Muz kabukları ile neler yapılabilir?

Sedef Hastalığına İyi Geliyor

Birçok antioksidan özelliğe sahip olan muz kabukları içerisindeki yağ asitleri sayesinde de cildi nemlendiriyor. Sedef hastalığı tedavisinde yardımcı olan muz kabuklarının kullanım şekli ise şöyledir. Muz kabuğunun içine has zeytinyağı dökün ve sedefli bölgeye sürüp bir müddet bekledikten sonra soğuk su ile yıkayınız. Doktorunuza mutlaka danışınız.

Baş ağrısını geçiriyor

Geçmek bilmeyen şiddetli baş ağrıları birçoğumuzun ortak noktasıdır. Peki muz kabuğu ile baş ağrınızı geçirebileceğinizi size söylesek. Evet yanlış duymadınız, geçmeyen bir baş ağrınız var ve çözüm arıyorsanız, hemen muz kabuğunu alnınıza ve şakaklarınıza yerleştirin. Sessiz bir ortamda uzanın ve gözlerinizi kapatın. Baş ağrınızın azalarak geçtiğini göreceksiniz.

Diş lekelerini temizlediği gibi dişleri de bembeyaz yapıyor

Muz kabuğunda bulunan sitrik asit işte tam olarak bu görevi yapıyor. Muz kabuğunun iç kısmı ile dişlerinizi ovalayıp ardından dişlerinizi fırçalarsanız, dişlerinizdeki lekeler zamanla yok olacak ve dişleriniz beyazlamaya başlayacaktır. Aynı zamanda diş etlerini de güçlendiren bu yöntem ile tertemiz görünümlü dişlere sahip olabilirsiniz. Düzenli olarak bunları yaptığınız takdirde aradaki farka inanamayacaksınız.

Siğilleri yok ediyor

Muz kabukları siğile neden olan virüsle mücadele de çok büyük bir güce sahiptir. Her gece yatmadan önce siğilinizden daha büyük olan bir muz kabuğunu, siğilinizin üzerine yerleştirip bantlayarak sabaha kadar sabit kalmasını sağlayın. Bunu her gece düzenli olarak yaptığınız takdirde siğillerinizin eriyerek kaybolduklarına şahit olacaksınız.

Kıymık batmasına kesin çözüm

Çıkmayan inatçı kıymıklar konusunda oldukça başarılı olan muz kabuğu, cildi nemlendirme ve yumuşatma özelliğine sahiptir. Kıymık batan bölgeye, muz kabuğunu sabitleyip 5 saat sonra açtığınızda, kıymığında muz kabuğu ile birlikte çıktığını göreceksiniz.

Böcek ve sinek ısırıklarının kaşıntılarını geçiriyor

Muz kabuğu içerisinde bulunan polisakaritler sayesinde sinek veya böcek ısırıklarının kaşıntılarını durdurabilir, hatta ısırıklar yüzünden oluşan şişlikler dahi geçirebilirsiniz. Nasıl mı? Isırığın bulunduğu bölgeyi muz kabuğu ile 5 dakika boyunca ovun ve 15 dakika kadar sabit bir şekilde bekletin. Kaşıntıların geçtiğini ve şişliklerin indiğini göreceksiniz.

Siyah noktaları ve cilt lekelerini azaltmaya yardımcı oluyor

İçerisinde birçok antioksidan maddeler bulunduran muz kabukları, cilt sağlığınız için muhteşem bir seçim olacaktır. Aynı zamanda içerisindeki A, B, C ve E vitaminlerini barındırdığı için, siyah noktaların temizliği ve lekelerinizin geçmesinde size yardımcı olacaktır. Yapacağınız bu basit yöntemle tanıştıysanız pahalı kremlerinizi artık raflara kaldırabilirsiniz. J Yapmanız gereken şey muz kabuğunun içi ile 5 dakika cildinize masaj yapıp, 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü yıkamak. İşte bu kadar basit! Bu yöntemi her gün değil, gün aşırı yapmalısınız. Kısa sürede faydasını göreceksiniz.

Gözaltı şişliklerinden kurtarıyor

Muz kabuğunun içerisinde bulunan potasyum, gözaltlarınıza da çok iyi gelecek. Bu yöntem şiş gözüken gözlerinizi rahatlatacak ve sizi gözaltı torbalarınızdan kurtaracak. Yapmanız gereken ise, muz kabuğunun beyaz (iç) kısmını bir kaşık yardımı ile kazıyın ve maske uygulama mantığı ile gözaltlarınıza uygulayın. 15 dakika bekletin ve yıkayın. Maskenin etkisini daha da arttırmak için içerisine aloevera bitkisinin jelinden 1 kaşık ekleyebilirsiniz.

Ayakkabıları ve deri mobilyaları parlatıyor

Sadece insan sağlığında değil, günlük hayatımızda da bize yardımcı olan muz kabuğunun deri parlatma özelliği vardır. Ayakkabı parlatıcılarının içerisinde bulunan potasyum aynı zamanda deriyi de besler. Muz kabuğunun içinde doğal olarak bulunan potasyum bu yüzden ayakkabılarınızı parlatmanızda yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken muz kabuğunun beyaz (içi) ile ayakkabılarınızı ovun biraz bekleyin. Kuruduktan sonra muz kabuğunun bırakmış olduğu yapışkanlığı yumuşak bir bez yardımı ile temizleyin.

Bir önceki yazımız olan Zencefil Çayı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde zencefil çayı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN