Bilgi

Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Faydaları

Bu makalemizde nane çayının faydaları, nane çayı nasıl hazırlanır, nanenin sağlığa faydaları ve nanenin aşırı kullanımından dolayı doğabilecek yan etkileri nelerdir bunları açıklayacağız.

Nane çayı nedir ?

Nane aslında dünyanın en eski bitkilerinden biridir. Atalarımız tarafından bize yadigar kalmış olan nanenin faydaları bilimsel olarak kabul edilmiştir ve modern tıpta son zamanlarda oldukça kullanılmaya başlanmıştır.

Nane, Orta Doğu’ya özgü olan “Lamiaceae” ailesinin bir bitkisidir. Bu bitki, Kuzey Afrika üzerinden Araplar tarafından, iklime tamamen adapte olduğu Avrupa’ya gönderilmiştir. Antik çağların halkları tarafından zaten kullanıldığına dair kayıtlar var, ancak İngiltere’den bir botanikçi tarafından sadece 1696’da kaydedilmişti. Şu anda yaklaşık 30 tür nane var. Bu bitki ılıman ve subtropikal bölgelerde çok kültürlüdür, 30 ila 40 cm yüksekliğe ulaşabilir. Nane yaprakları tırtıklı bir şekle ve koyu yeşil bir renge sahiptir. Bu bitki, karakteristik lezzet ve ferahlatıcı aroma ile tanınmıştır. Nane, sakızda, hijyen ürünlerinde, diş macunlarında ve ev spreylerinde yayın olarak kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Nane yaprakları, kalsiyum, fosfor, demir ve potasyum gibi çok çeşitli mineralleri içeren lif, A, B, C vitaminleri açısından zengindir.

Dünya nane üretimi yaklaşık 20.000 tondur ve en büyük nane uçucu yağ üreticileri Çin, Hindistan, Brezilya, Japonya, Fransa ve ABD’dir. Genel olarak, dallardan elde edilen her bir kilogram yağ, yaklaşık % 50 minerali alınmış yağ ve % 40 kristalize mentol üretebilmektedir.

Nanenin ve nane çayının birçok derde deva olduğu ve birçok hastalığa şifa olduğu eski dönemlerde kanıtlanmıştır ve günümüzde de bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

Şimdi nane çayının birkaç faydasına değinmek gerekirse:

 • Nane çayı burun tıkanıklığına iyi gelir ve beyne giden oksijen yollarını açar.
 • Bunun dışında boğaz kuruluğuna iyi gelir.
 • Gaz giderici özelliği vardır.
 • Safra taşı ve böbrek taşı gibi oluşumlara faydası vardır.
 • Mide ekşimesine faydası vardır.
 • Ağız kokusuna iyi gelir bu yüzden naneli sakızlar veya naneli içecekler bol bol tercih sebebidir.
 • Kronik olarak herhangi bir hastalığınız varsa örneğin kronik bel ağrıları gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Soğuk algınlığına çok iyi gelir. Özellikle evde herhangi bir gribe veya gribal enfeksiyona yakalandığımız zaman mutlaka nane limon içmişliğimiz vardır.
 • Astıma iyi gelir.
 • Bunun dışında psikolojik bazı hastalıklara iyi gelir. Örneğin stres.
 • Sakinlik verir.
 • C vitamini yönünden oldukça zengindir. Antioksidan özelliği vardır ve Omega 3 açısından oldukça zengin bir besindir.

Tüm besinlerde olduğu gibi nanenin de bazı yan etkileri olabilir. Nanenin yan etkileri normal tüketimde ortaya çıkabilecek yan etkiler değildir diğer bütün gıdalarda olduğu gibi fazla kullanımı sebebiyle çıkabilecek yan etkilerdir.

Özellikle “reflü” hastalarının nane çayı içmesi yanmayı artacağından dolayı tavsiye edilmez ve ayrıca alerjik olan bazı insanların özellikle naneye karşı alerjisi olan insanların nane ve nane çayı tüketmeleri bu insanlarda çeşitli reaksiyonlar ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bunlar dudak kuruması, dil şişmesi yüzün şişmesi, kaşıntı, solunum güçlüğü gibi herhangi bir durum olabilir. Bu durumda acilen doktora başvurmak gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN