Bilgi

Nar Çayının Faydaları!

Nar Çayının Faydaları!

Nar, kalın kırmızı kabuğu arkasındaki küçük kırmızı tohumlarla dolu etli bir meyvedir. Bu meyve düzenli olarak tüketildiğinde çok sayıda sağlık yararı sunan bir özellik içerir.

Nar çayı ezilmiş nar taneleri, kuru nar çiçekleri veya düzenli bir fincan çayın içine konsantre bir nar suyu ekleyerek yapılabilir. Doğal olarak tatlı olmanın yanı sıra koyu kırmızı renk tonuna sahip olmanın yanı sıra birçok besinden oluşur.

Nar çayının içinde ne vardır?

Nar çayı, potasyum, lif ve flavonoidlerden zengin bir bileşime sahiptir. Bir porsiyon nar, tavsiye edilen günlük C vitamini alımının yaklaşık % 12’sini, K vitamininin %16’sını sağlar. Ayrıca narlarda bulunan fitokimyasallar antioksidan etkisinde hayati öneme sahiptir.

Bu bileşim kalp sağlığını iyileştirmeye, belirli kanser türlerini önlemeye, kronik hastalıkları önlemeye, kilo almayı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Nar çayının faydaları!

  1. Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

Nardaki aktif maddeler kan basıncını düşürür ve toplam kolesterol seviyelerini düşürür. Bu durum ateroskleroz, kalp krizi, inme ve koroner kalp hastalığını azaltmak için yararlıdır.

  1. Kanseri önlemeye yardımcı olur.

Nar çayında potansiyel olarak kanserli hücrelerin önüne geçtiği bilinen güçlü flavonoidler ve antioksidanlar vardır. Nar suyunun normal çay ile kombinasyonu bu etkileri daha da güçlü hale getirebilir. Ayrıca meme kanserinin hücrelerine çarpan ve onları etkin bir şekilde öldüren bir tür yağ asidi olan nardaki pubik asit varlığını keşfeden çalışmalar da vardır.

  1. İltihabı azaltır

Nar çayının düzenli tüketimi vücudun gereksiz iltihaplanmasını azaltabilen bir özelliğe sahiptir. Bu ayrıca artrit, gut ve kronik baş ağrıları gibi yaygın rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Artrit ciddi eklem iltihabı nedeniyle oluşan kronik bir hastalıktır.

  1. Hücrelerin yaşlanmasına karşı savaşmasına yardımcı olur

Nar çayı, vücudumuzun savaşmasına ve hücrelerimizin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olan maddeler olan antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, hayati organlarınızın sağlıklı ve dengeli bir şekilde çalışması için çok gereklidir ve bu maddenin doğru bir şekilde tüketilmesi ile önlenebilecek birçok hastalık vardır.

  1. Diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir

Nar üzerinde yapılan araştırmalar, içeriğindeki şekerlerin diyabet parametreleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını, aksine hastalığa bağlı ateroskleroz riskini azaltmaya yardımcı olduklarını göstermiştir.

  1. Sindirim sağlığını artırmaya yardımcı olur

Tohumdan elde edilen nar çayı sindirim sağlığını artırabilir çünkü bunlar B-kompleks vitaminler içerirler. Bu vitaminler vücudunuzun yağ, protein ve karbonhidratları enerjiye dönüştürme sürecinde önemli rol oynar. Tohumlar ayrıca kabızlığı da önleyen ve tedavi eden sindirim için bir başka temel besin olan lif içerir.

  1. Cilt sağlığı için önemlidir

Nar tohumlarında bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşabilen bileşiklerdir. Bu, cildin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir, ayrıca cildin üzerindeki kırışıklık, lekeler gibi durumların giderilmesine yardımcı olarak oksidatif stresin etkilerini azaltabilir ve görünümü daha genç tutmak için elastikiyeti geliştirebilir.

Nar çayı nerede satılır ?

Nar çayını semtinizdeki aktarcılar dan veya İnternet den kolayca sipariş edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Nar çayını damar sertliğine iyi geldiği için tüketiyorum tadını beğenmesemda sağlıklı olduğu için tüketmelisiniz…tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN