Bilgi

Okula Giden Çocuklar İçin 5 Önemli Muayene

Okula Giden Çocuklar İçin 5 Önemli Muayene

Çocuklar için okul dönemi yeni bir başlangıç demektir. Bu başlangıcı yaparken de aileler her şeyin eksiksiz olmasını isterler. Ancak; çocuğun okula adapte olabilmesi ve sorun yaşamaması için yapılması gerekenler araç gereç almaktan çok sağlık kontrolünü yaptırmak olacaktır. Size, okula giden çocuklar için 5 önemli muayene hakkında bilgi verelim:

  1. Göz muayenesi: İlk olarak gidilmesi gereken yer göz doktorudur. Çocuğun dersleri işlerken zorlanmaması ve yorulmaması için göz muayenesi olması şarttır. Gözlerinde herhangi bir problem olan çocukların tedavi süreci başlatılmalı ve bu konuda öğretmenlerine de bilgi verilmelidir.
  2. Kulak muayenesi: Gözden sonra en önemli muayenelerden biri de kulak muayenesidir. Çocuğunuzun duyma yetisinde problem olup olmadığını anlamak ve ona göre erken çözüm aramak çocuğun okuldaki başarısını da etkileyecektir.
  3. Diş muayenesi: Basit bir sağlık problemi gibi görünse de diş problemleri beyin hücrelerini dahi olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle de çocuğun diş muayenesi yapılarak bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır.
  4. Kolestrol muayenesi: Çocuklarda kolestrol olmayacağını düşünmek yanlıştır. Bu göz ardı edilemeyecek derecede ciddi bir problemdir.
  5. Obezite muayenesi: Son yıllarda çocuklarda en çok görülen hastalıklardan biri obezitedir. Tüketilen katkılı gıdalar ve abur cuburlar çocukların sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. Çocuklarda obezitenin var olup olmadığını araştırmak için obezite muayenesi yaptırmak faydalı olacaktır. Okula giden çocuklar için 5 önemli muayeneden en önemlisi obezitedir ve kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuz ile Doğru iletişim Kurma Yolları başlıklı makalemizde Anne ve Babanin çocuğu Dinleme, Annesiyle konuşan Çocuk ve çocuğunuz ile doğru iletişim kurma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN