Bilgi

Opiyat Yoksunluk Sendromu Nedir?

Opiyat Yoksunluk Sendromu Nedir?

Opiyat yoksunluk sendromu, afyon ilaçları kullanan kişinin bu ilaçlar kesildikten sonra ortaya çıkan belirtileridir.

Opiyatlar, ağrıyı tedavi etmek için sıklıkla reçete edilen bir ilaç sınıfıdır. Bunlardan bazıları oksikodon, hidromorfon ve morfindir.

Ağrı tedavisinde çok yararlı olsa da, bu ilaçların kimyasal ve fiziksel bağımlılığa neden olma riski çok yüksektir. Bu nedenle, aldıkları opiyat miktarını durduran veya azaltan bir kişi fiziksel yoksunluk belirtileri yaşayabilir. Bu etkiler, bedenin opiyatların yokluğuna uyum sağlaması zaman aldığından ortaya çıkar. Bu içeriğimizde opiyat yoksunluk sendromu nedir, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Opiyat yoksunluk sendromu nedenleri nelerdir?

Bazı opiyat tedavisi alan kişilerde vücut kanda dolaşan bu maddelere alışabilir. Bu özellikle ilacı birkaç hafta veya daha fazla kullanan kişilerde bu durum geçerlidir. Zamanla, vücudun aynı etkiye ulaşmak için daha fazla ilaca ihtiyacı vardır. Bu fiziksel bağımlılık çok tehlikeli olabilir ve kazara aşırı doz riskini artırır.

Opiyatlar, beynin doğal kimyasal maddelerini “taklit etmek” için üretilen ilaçlardır. Bu ilaçlardan etkilenen “opiyat reseptörleri” olarak adlandırılan üç ana bölge vardır:

Solunum ve kalp atışı gibi fonksiyonları kontrol eden beyin gövdesi,

Duyguları kontrol eden limbik sistem,

Omurilik.

Bu ilaçların uzun süreli kullanımı, ilacın işlev görmesine bağlı hale gelen beyin reseptörlerinin işlevini değiştirir. Ağrı veya yoksunluk belirtilerini önlemek için birçok insan bağımlı hale gelebilir. Bazı durumlarda birey, bağımlı hale geldiğini bile fark etmeyebilir.

Risk faktörleri nelerdir?

Hastalığın tedavisinde opiyat uygulanan tüm kişiler, ilacı tıbbi gözetim olmaksızın uzun bir süre kullandıkları takdirde yoksun olduğunu hissederler.

Belirtileri: Yorgunluk, sinirlilik, kaygı, uykusuzluk , burun akıntısı, sulu gözler, soğuk ve sıcak terleme, titreme, esneme, kas ağrıları, karın krampları, bulantı, kusma ,ishal.

Opiyat yoksunluk belirtileri bir haftadan bir aya kadar sürebilir. Ancak, düşük enerji tüketimi, anksiyete ve uykusuzluk gibi duygusal belirtiler, yüksek dozda opiyatlar kesildikten sonra birkaç ay sürebilir.

Opiyat yoksunluğunun en keskin semptomları bittiğinde, kişi ilacın eksikliğiyle ilgili bazı hisleri hala hissedebilir, ancak daha düşük bir yoğunluk ve belirti çeşitliliği ile.

Ne zaman tedaviye başvurulur?

Opioid tedavisi boyunca tıbbi takibi sürdürmek ve ilacı durdurduktan veya alınan dozun azaltılmasından sonra yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması durumunda yardım istemek önemlidir.

Opiyat yoksunluk sendromu nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık peki tedavi yöntemleri nelerdir?

Opiyatlardan yoksunluk tedavisi çok zordur, çünkü hastalar ağrı gibi semptomları kontrol etmek için ilaçları tüketmeye devam etmek isteyeceklerdir. Bununla birlikte, kontrollü bir ortamda tıbbi tedavi başarı şansını artırır ve komplikasyon riskini azaltabilir.

Daha yoğun yoksunluk belirtileri durumunda, yoksunluk belirtilerinin şiddetini % 50-75 oranında azaltmaya yardımcı olan başka ilaçların kullanımı gerekebilir. Bu ilaçlar özellikle anksiyete, kramp, kas ağrıları, ajitasyon, terleme, gözlerin sulanması ve burun akıntısı gibi belirtileri azaltmakta etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Diş Apsesi Nedir? Belirtileri Nelerdir ? başlıklı makalemizde apseli diş, apseli diş ağrısı ve Apseli diş çekilince ne olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. 7 Ay elektronik sigara kullandım 2 haftadır içmiyorum yok böyle bir yoksunluk belirtisi. Sigarayı bırakmak için elektronik’e başladım bu daha beter bi hal aldı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN