Bilgi

Oruçlu İken Oluşan Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Oruçlu İken Oluşan Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ramazan ayı Müslüman dünyasının heyecanla ve büyük bir arzuyla beklediği mübarek bir aydır. Bu mübarek ayda Müslümanları tatlı bir telaş ve heyecan sarar. Çünkü bu ayda insanlar sabah imsak vaktinden akşam ezanına kadar hiçbir şey yemeden ve içmeden kesilerek oruç tutarlar.

Oruç Nedir?

Oruç, Allah’a ibadet etmek maksadıyla imsak vaktinden akşam ezanına kadar olan zaman dilimlerinde insanların yiyecek, içecek, cinsel münasebet ve dünya zevklerinden uzak durma eylemine denir. Ramazan orucu farz olup, pazartesi, perşembe ve diğer oruçlar nafile oruçlardır.

Ramazan Ayı ve orucun Müslümanlar İçin Önemi Nedir?

Ramazan ayını önemli kılan iki önemli bir etken vardır. Bunlardan ilki ana ibadetlerden biri olan orucun tutulması ve Kuran’ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır. Ayrıca Kuranı kerimin 185. ayetinde şöyle buyrulur. “kim ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” bu sebeple Müslümanlar Allah’ın emrine uymak için bu ayda oruç tutarlar. Öte yandan on bir ayın sultanı olan Ramazan ayında oruç tutan insanlar çok sevap kazanmaktadır. Bu sevabı kazanmak adına bu ayı oruçsuz geçirmeyi istemezler. Çünkü iki cihan serveri sevgili Peygamberimiz, ramazanda samimiyet ile yapılan ibadetler, dualar ve iyiliklerin Allah’ın katında daha değerli olduğunu bildirmiştir. Bunlardan dolayı ramazan ayı ve oruç, Müslümanlar için çok önemli bir zaman dilimidir.

Oruç Ve Bağ Ağrısı

Oruç tutmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Fakat bazen oruç tutmak bazı zamanlarda baş ağrısı yapabilmektedir. Özellikle uzun yaz günlerinde oruç tutan insanların bir kısmında baş ağrısı daha çok görülebilmektedir. Yaz aylarında tutulan oruç süresinin çok uzun olması, açlık ve susuzlukta buna eklenince baş ağrısı ister istemez kaçınılmaz oluyor.

Bu baş ağrıları bazı durumlarda oruç tutan insanlarda büyük bir sıkıntı doğurabiliyor. Hatta migren dozuna varan baş ağrıları yaşanmaktadır. Bu da oruç tutan kişiyi çok zorlamaktadır.

Oruçluyken Bağ Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ramazan aylarında oruç tutan insanların hem oruçlarını rahatça tutmaları hem de baş ağrı çekmeden oruç tutmaları bakımından tamamen doğal olan yöntemler bulunmaktadır. Yani tamamıyla doğal ve bitkisel yollarla oruçluyken baş ağrısına son verebiliriz.

Peki, o zaman baş ağrısı çekmeden iftar ile sahur arası neler yapılabilir. İşte bunu araştırıp sizlerin istifadesine sunuyoruz.

  • Baş ağrılarının genel kaynağı sıvı eksikliğidir. sahurda mutlaka yeterli derecede sıvı almayı ihmal etmeyiniz.
  • Stresli ortamlardan uzak durunuz. Çünkü stres, adalelerde sertleşme meydana getirerek boyun ağrısına ve oradan da baş ağrısına sebebiyet verecektir. Bu durumlarda boynunuzu ve omzu hareket ettirerek hafif egzersiz hareketleri yapmanız adınıza isabetli olacaktır.
  • Kapalı olan ortamlarda çok uzun zaman vakit geçirmek ve ışıklara maruz kalmak baş ağrısına zemin hazırlayabilir.
  • Hafif ve orta derece bir ağrınız varsa temiz ve bir açık havaya çıkmanız adınıza iyi olacaktır. Ayrıca nefes ile gevşeme odaklı egzersiz yapmanızda size iyi gelecektir.
  • Karanlık bir mekânda bir süre uyumanız ağrınızı gidermede oldukça etkili olacaktır.
  • Kendinizi meşgul edecek müzik dinleme, film izleme gibi vb. dikkat dağıtıcı egzersizler yapınız.
  • Niyetli olduğunuz zamanlarda baş ağrısı çektiğiniz süre içinde lokal bazlı soğuk kompres uygulaması iyi olacaktır. Çünkü bu uygulama sizi rahatlatacaktır.
  • Baş ağrısı zaman dilimlerinde şakaklarınıza hafif şiddet de masaj yapmanız size iyi gelecektir. Bunu yaparken başparmak ve işaret parmaklarınızı kullanarak yapabilirsiniz.
  • Yakanıza ya da yattığınız yastığa birkaç damla limon yağı ya da lavanta damlatmanız baş ağrınızı geçirmede size yardımcı olacaktır. Bu uygulama halk arasında sık olarak kullanılan doğal bir yöntemdir.

Oruçlu iken çektiğiniz baş ağrısı tüm aldığınız tedbirlere rağmen geçmiyorsa doktorunuza muayene olmayı ihmal etmeyiniz. Zira farklı bir nedenden dolayı ağrı çekme ihtimaliniz olabilir. Unutmamak gerekir ki, oruç tutmak sıhhatin ta kendisidir.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastaları Ne Yememelidir? başlıklı makalemizde şeker hastaları ne yememeli, şeker hastaları ve yedikleri ve şeker hastalarına yasak yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN