Bilgi

Otistik Çocuklar Ve Annelerinin Durumu

Otistik Çocuklar Ve Annelerinin Durumu

Her anne bebeğinin varlığından haberdar olduğu ilk andan itibaren sağlıkla kucaklarına alacakları günü düşünmeye başlar. Gelişen görüntüleme teknikleri ve etkin testlerle bebeklerin ve annelerin sağlığı yakından takip edilebilmekte olası sorunlar hızla ve erken tespit edilebilmektedir. Fiziksel olarak sağlığın tespit edilmesi zihinsel kaynaklı sorunların tespitinden daha kolay olmaktadır.

 

Otizm Nedir?

Otizm, çocuklarda sosyal ve iletişim oluşmasını engelleyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otistik çocukların bir bölümünde farklı seviyelerde zeka geriliği görülse de zeka seviyeleri normal düzeylerde seyreden durumlar da vardır. Otizm, genellikle 2 yaşında fark edilmeye başlar. Çocuklarda genel öğrenme ve algıla sorunları olarak kendini gösterir.

Otistik Çocukların Ortak Özellikleri

1.Otistik çocuklar göz teması kurmazlar ve isimleriyle seslenildiğine bile bakmazlar.

2.Tehlike ve korku duygusu hissetmezler.

3.Kullandıkları kelimeler çok kısıtlıdır ve kelimeleri doğru telaffuz edemezler.

4.Hayatları boyunca konuşmazlar ve ya çok geç konuşurlar.

5.Sosyal açıdan izole bir hayat yaşama eğilimi gösterirler.

6.Kullandıkları kelimeler çok sınırlıdır.

7.Bazıları birtakım ses koku ve ışığa karşı aşırı hassasiyet gösterebilirler.

8.Bazılarında aşırı saldırganlık görülebilir.

Otizme Ne Sebep Olur?

Otizmin sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bazı genetik rahatsızlıkların bu hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir. Tek bir sebepten dolayı olmaz birçok sebebi bulunur. Hücreler arasında mesaj taşıyan kimyasal ileticilerin eksik ya da fazla olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Genetiğin otizmle ilişkisi bulunmaktadır. Kardeş ve ikiz çalışmaları da bu düşünceyi doğrulamaktadır.

Otistik bir çocuğun kardeşinde de otizm görülme olasılığı genel nüfusa göre 50-100 kat daha fazladır. Bunun yanı sıra anne adayının hamileliği esnasında kızamıkçık virüsü ile karşılaşmasının da otizmle ilişkili olduğu bilinmektedir. Otizm, erkeklerde kızlara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir. Buna karşı kızlarda daha ağır bir tablo ile seyretmektedir.

Otistik Çocukların Annelerinin Durumu

Çocuk, otizm belirtisi göstermesiyle beraber anneleri sıkıntılı bir süreç beklemektedir. Anneler çocuklarında bazı eksik ve farklı davranışları gördükleri an bu durum için bir sebep ararlar ve bir uzmana başvururlar. Uzmanın da kesin teşhisi ile anne çocuğunda ki problemin netleşmesi sonrası bir şok dönemi yaşar. Bu tür zorluklarla karşılaşan herkes bu süreçleri yaşar. Şok sürecinin ardından inkar suçlama ve kabullenme gelir. Her bir aşamanın ne kadar süreceği anneye aileye ve çevrenin etkisine göre değişkenlik gösterir. Kabullenme safhasının gelmesi ile beraber anne artık çocuğu için bir eğitim planı düşünmek zorundadır. Bu süreci bir uzman eşliği ile rehabilitasyon merkezlerinde gerçekleştirirler.

Her anne çocuğunun iyi bir hayatı ve eğitimi olmasını ister. Fakat otizm, çocukların sosyal hayat içinde yer almasını zorlaştırır. Önemli olan teşhisin erken konulması ve eğitime olabildiğince erken başlanmasıdır. Eğitim ne kadar erken başlanırsa çocuğun sosyal hayata adaptasyonu daha hızlı gerçekleşir. Anneler çocuklarının toplum içinde farklı davranışlarının fark edilmesi sebebi ile bazen izole bir hayat sürmeye zorlanabilirler. Çocuklarına farklı gözle bakılması ve onların kabul edilmemesi anneleri derinden etkiler. Burada otistik çocukların en çok annelerinin desteğine ve yönlendirilmesine ihtiyaçları vardır. Otistik çocuklara bakış açısı ne olursa olsun anne, çocuğuna tam destek olarak yanında olmalı ve ona odaklanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Anne Ve Çocuk Arasındaki Problemlerin Çözülmesi başlıklı makalemizde anne ve çocuk arasındaki ilişkiler, anne ve çocuk problemleri ve anne ve çocuk problemlerinin çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN