Bilgi

Paleo Diyeti ve Özellikleri

Paleo Diyeti ve Özellikleri

Hem etkili hem de doğal bir diyet programı ile sağlığınızı ve formunuzu korumak paleo diyeti ile daha kolay. Bildiğiniz beslenme şekilleri ve diyet programlarından farklı olan paleo diyeti sayesinde sadece zayıflamakla kalmayacaksınız. Aynı zamanda hazır gıdalarda bulunan yabancı maddelerden uzak durarak başta kanser olmak üzere pek çok vehim hastalığın da çözümünü bulabileceksiniz. Özellikleri ve uygulanış biçimi bakımından çok eski dönemde yaşayan göçebe insanların besin zincirlerini model alan diyet sayesinde damak zevkiniz de zenginlik kazanacak.

Paleo diyetinde birinci kural işlenmiş yiyecekleri kesinlikle tüketmemektir. Şeker, un, yağ ve tuz karışımından oluşan gıdalar yerine kuru ve mevsiminde meyve ve sebze tüketimi bu diyetin başta gelen özelliğidir. Ayrıca köyde ya da çiftliklerde doğal koşullarda yetişerek beslenen büyük ve küçükbaş hayvan ürünleri paleo diyet listesine eklenen gıdalar arasındadır. Bu diyette diğer diyetlerde olduğu gibi karbonhidrat alımını en aza indirgerken, protein alımını artırarak vücudun güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Her diyet gibi bu diyette de başlangıçta beslenme değişiklikleri nedeniyle zorlanma ve ya uyum sorunları yaşanabilir. Ancak bu süreç geçicidir. Bu durum bir nevi yeni beslenme şekline alışmak olarak değerlendirilebilir. Ardından bir hafta gibi kısa bir süre içinde vücudunuzdaki gelişmeleri kolayca gözlemleyebilirsiniz.

Düzenli yapacağınız paleo diyeti sayesinde kaliteli ve nitelikli gıdaların olumlu etkisi enerjiniz üzerinde harika değişimler oluşturacak. Bu sayede fiziksel aktiviteleriniz artarken, üzerinizdeki ağırlık gidecek ve kolay kolay yorulmayacaksınız. Bu rahatlığın sonucunda fazla kiloların yakıp, yeni kilolar almadan hızla forma girmeye başlayacaksınız.

Paleo diyetinin insan sağlığına bir başka faydası ise cildinizi koruması ve doğal bir saç bakım etkisinin bulunmasıdır. İçeriğinde gıda takviyeleri, renklendirici ya da boya içermeyen sağlıklı yiyeceklerde cildinize canlılık verirken, saçlarınızın daha güçlü ve parlak bir görünüme kazanmasına da yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanında kan değerleriniz üzerindeki olumlu etkisi sayesinde kolesterol, şeker, tansiyon gibi rahatsızlıklarınıza karşı daha dirençli olabileceksiniz. Ancak paleo diyetini uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli şey tahıl ve baklagillerin barındırdığı zengin proteinlerden tamamen mahrum kalmamak ve bu tür yiyeceklerin de doğal olanlarını tercih etmek olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Duygusal Açlık Nedir? başlıklı makalemizde duygusal açlığı önlemek, duygusal açlık nedir ve duygusal açlıkla nasıl başa çıkılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN