Bilgi

Panik atak belirtileri nelerdir?

Panik atak belirtileri nelerdir?

Bu yazımızda panik atak belirtileri nelerdir ve panik atak durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Panik atak isminden de anlaşılacağı üzere panik ile birlikte gelen yani aniden ortaya çıkan aşırı kaygı ve endişe nöbetlerine verilen isimdir. Günümüzdeki hayat şartları, iş temposu, okul stresi, sınav stresi gibi sebepler yüzünden birçok insan panik atakla yüz yüze gelmektedir. Özellikle gençlerde sınav dönemindeki stres bu hastalığın ortaya çıkmasını ciddi derecede tetikler. Aileler bu konuda yeterli bilgi sahibi olmadığı için pek ciddiye alınmaz ancak ciddiye alınmaması durumunda daha da ileri gidebilir ve hastanın hayatını çok daha kötüye götürebilir. Doğru zamanda alınacak bir destek ile birlikte tamamen tedavi edilen bir hastalık olduğunu da belirtmek gerekir.

Panik atak boyutları vardır. 5 seviye olarak düşünecek olursak her panik atak hastasının aynı seviyede olmadığını söyleyebiliriz. Panik atak sırasında kişi gerçeklikle olan bağlantısını kaybedebilir ve bunu kalp krizi veya başka bir hastalığın belirtisi şeklinde yorumlayabilir. Bunun sebebi de o anda stres hormonunun vücuda enjekte edilmesidir. Bu belirtilere sonucunda kişi nefes almada zorluk yaşayabilir, baş dönmesi, bayılma hissi, soğuk terleme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Panik atak belirtileri nelerdir kısmından ziyade panik atağa sebep olan ciddi durumlar üzerinde durmakta fayda var. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

  1. Ayrılmış aileler.
  2. Kalabalık kentlerdeki stresli yaşam.
  3. Çocuklukta yaşanmış olan istismarlar buna hem cinsel istismar hem psikolojik istismar hem de fiziksel istismar dahil edilebilir.
  4. Geçmişte yaşanmış olan kayıplar.
  5. Düşük eğitim düzeyi
  6. Ailenin geçmişteki panik atak maceraları ve benzeri birçok sebep vardır.

Peki panik atak ile mücadele nasıl yapılır panik atak tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Bu hastalık bütün hastalıklarda olduğu gibi çok küçük yaşlarda kendini belli eder. Biraz önceki saymış olduğumuz olumsuz özellikler sebebiyle pek ciddiye alınmaz ve zamanla yükselir ve belli bir noktada ortaya çıkar. Özellikle bu nokta ergenlik dönemi olabilir, boşanmaların ardından olabilir veya başka herhangi bir zaman diliminde de ortaya çıkabilir.

Hastalığın öncelikle tanımlanması gerekir tanınması gerekir daha doğrusu tanınmayan bir düşmanla savaşılamaz, düşmanın iyi tanımlanması ve kişinin buna karşı ne zaman neyi yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Tedavide önemli bir nokta “kaygının” yok edilmesi değildir. Kaygıya verilecek olan tepki üzerinde yoğunlaştırması gerekir. Çünkü kaygı yok edildiği zaman yeni kaygılar beraberinde getirecektir. Burada sorun kaygı değildir, sorun kaygının yanlış yorumlanmasıdır.

Tedavisi çok uzun sürebilir yani bunun için demoralize olmamak gerekir, hastanın kendine göre hobiler bulması, çeşitli kurslara gitmesi bu konuda hastaya faydalı olabilir. Hastanın yakınlarının da bu durumu bilmesi ve onun bu hastalığına saygı duyması gerekir.

Bunun dışında bizim önerebileceğimiz bitkisel öneriler de mevcuttur. Örneğin sarı kantaron çayı veya papatya çayı gibi bitkisel içecekler içerdiği mutluluk verici hormon olan “serotonin” sayesinde hastalığa çok faydalı gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Alkol Kullanmanın Zararları başlıklı makalemizde Alkol bağımlılığı, Alkol kullanımın zararları ve Alkol Kullanmanın zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN