Bilgi

Polikistik Over Sendromu (pkos) Nedir?

Polikistik Over Sendromu (pkos) Nedir?

Günümüzde her 10 kadından ikisinde görülen sebebi tam olarak bilinmeyen genetik hormonsal bir bozukluktur. İleri yaşlarda değil genç kızlık dönemlerinde de boy gösteren bu rahatsızlıkta: adet düzensizliği yahut hiç olmaması, artan tüylenme, sivilcelenme, artan kilo alımı, insülin direnci gelişimi, yağlanan cilt sorunları ve bunlar doğrultusunda gelişen stres faktörü ve depresyona eğilim başlıca sorunlardır.

Ergenlik döneminde baş göstereceğinden ergenlik belirtilerinden dolayı ilk tanı konması gecikebilir. Fakat ortaya çıkan belirtileri doğrultunda erken müdahalede bazı test ve ultrason ile değerlendirilme de tanı konması kolaylaşabilmektedir. Bu rahatsızlığı olan bireylerde obezite ve şeker hastalığı riski daha yüksektir.

POLİKİSTİK OVER’İN TEDAVİSİ VARMI?

Kesin bir tedavi yöntemi olmamakla birlikte bulguları azaltacak, ortadan kaldıracak ve yaşam kalitesini arttıracak yöntemler vardır. Hastaların şikayetleri göz önüne alınarak hastanın yaşı, kilosu, gebelik isteği olup olmaması, gibi faktörlere göre uygun tedavi mümkündür. Bunlardan ilki: Yaşam tarzı değişikliğidir. Bireyin sağlıklı beslenme, kilo vermede kararlı olması, stres faktörü ile başa çıkabilme yetisi, düzenli ve planlı yaşama tarzı, düzenli fiziksel aktivite ve kötü alışkanlıklardan kaçınması esastır. Nitekim sağlığımızı korumanın en temel esasları bu yollardan geçer.

Doktor ve diyetisyen eşliğinde gereken müdahale ile ömür boyu kontrol sağlanması ve sağlıklı bir yaşam sürmek olasıdır.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA SIK KARŞILAŞILAN DİĞER BİR SORUN İSE: UYKU APNESİ

Uyku apnesi: Uyku esnasında nefesin 10-15 saniye arasında durmasıdır. PKOS’lu kadınların %5o sinde uyku apnesi sorununa rastlanır.

Hastalar sabah uyandığında kendini yorgun ve bitkin, dinlenmemiş bir şekilde hisseder. Gün içinde uykuya eğilim fazladır. Bu gibi bir durumda uyku laboratuvarı olan bir hastane veya bir merkezde değerlendirilme altına alınması gerekmektedir.

Merak edilen ve yapılması gerek diğer önemli konu ise POLİKİSTİK OVER’DA NASIL BESLENİLMESİ GEREKTİĞİ.

işte size birkaç DİYET ÖNERİSİ:

KİLO KONTROLÜ:

Düzenli ve dengeli bir beslenme programı ile ayda 3-4 kg vermek en sağlıklı ve en ideal olanıdır. İlk olarak kaç kilo vereceğimizi düşünmekten ziyade kararlı ve azimli olarak başlamak hedefe daha çabuk ulaşmamızı sağlayacaktır. Motivasyonun sağlanması için arada bir kaçamak yapmak gereklidir çünkü sürekli diyette olmak metabolizma hızını yavaşlatacaktır. Haftada bir gün bir öğünde canınızın istediği bir şeyi yiyerek kendimizi motive etmekte hedefe ulaşmak kadar önemlidir.

3 ANA 3 ARA ÖĞÜN:

Az az sık sık beslenmek en temel kuraldır. Aksi takdirde açlığımızı kontrol edemez yahut yesek de doymaz hale gelebilir, açlık krizleri ile tatlıya eğilimimiz artacaktır. Her nerede olursak olalım ara ve ana öğünlerimizi yapmayı ihmal etmemeliyiz 3-4 saat ara ile beslenmek kan şekeri kontrolümüz içinde yararlı olacaktır. Örneğin sabah sekizde kahvaltımızı yaptıysak saat 10.30-11 civarında bir ara öğün yapmamız gerekecektir. Ara öğünlerde atıştırmalıklardan ziyade kuruyemiş veya kuru meyve yanında süt, ayran, yoğurt tercih edebiliriz.

GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK OLAN GIDALARI TERCİH EDİN:

Glisemik indeks karbonhidratların vücutta kan şekerine olan etkisi olarak tanımlanabilir. Düşük glisemik indeks ise kan şekerini aniden hızlandırmayan ve aniden düşürmeyen indekstir. Kan şekerinin sağlıklı kontrolü için ve insülin direncini düşürmek için gereklidir. Düşük glisemik indekse sahip besinler: Tam tahıllı ürünler, yulaf kepeği, mısır, yer elması, kavun, karpuz, ananas, patlamış mısır, yulaf ezmesi, havuç, nişastasız besinler.

SU TÜKETİMİ:

Diyet yapın ya da yapmayın önemli olan vücudumuz için gerekli olan su miktarı günde 2.5-3 litre kadardır. Su içmekte zorlanıyorsak eğer suyun içerisine sevdiğimiz aromalı besinlerle su hazırlayabilirsiniz. Örneğin limonlu, zencefilli, karanfilli, kuru meyveli sular hazırlayıp su ihtiyacımızı mutlaka karşılamalıyız. Bu şekilde ödem atma problemi de ortadan kalkar.

Bir önceki yazımız olan Diş Protezleri başlıklı makalemizde diş protezleri, diş protezleri çeşitleri ve diş protezleri fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN