Bilgi

Portakal Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Portakal Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Portakal nedir? Kış aylarının temsilcisi, sembolü, lezzeti, görünüşü, faydaları ile müthiş bir meyve portakal. Mucizevi özelliklere sahip olmasıyla birlikte birçok kültürde çok büyük yer kaplar. Meyve halinde tüketilir, reçeli yapılır, yemeklere konulur, çiçekleri inanılmaz faydalıdır, yaprakları kullanılır, ağacın kabukları bile kullanılır, ki gerçekten etkili bir sağlık malzemesidir. Meyvesi kabuklu ve dilimli haldedir. Kış aylarında vazgeçilmezdir. Birçok tatlıda, çayda, meyve suyunda tat verici olarak kullanılır. Dünya üzerinde ticareti en çok yapılan meyvelerden biridir. Özellikle portakal suyu demek, önemli bir sanayiden bahsetmektir. Çünkü portakal, işlenmiş haliyle bile aşırı faydalı ve lezzetli bir besindir. Turunçgiller ailesinin en önemli ve en çok tanınan üyesidir. Faydaları ve içeriği konusundaysa neredeyse hiçbir meyve onunla yarışamaz. B, C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller, organik asitler ve şeker içerir. C vitamini konusunda en zengin besin maddelerinden olduğu bilinir.

Portakalın Faydaları

Portakal, kış aylarında insanların en çok tükettiği ve tüketmesi önerilen besinlerin başında geliyor. Hatta kış denildiğinde akılda ilk canlanan görüntülerin arasında bir portakal bulunur.
Portakal, bağışıklık sistemini destekler. İçerdiği yüksek miktardaki C vitamini bağışıklık sistemini olabildiğince güçlendirir ve vücuttaki toksin maddelerin boşaltımına yardımcı olur. Kış aylarının kaçınılmaz hastalıklarından kaçınmayı sağlar. Vücudun direncini yüksek seviyede arttırır. Grip, soğuk algınlığı gibi küçük hastalıkların tedavisinde etkin rolü vardır.
Portakal, böbrek sağlığını korur. Böbrek taşı sökücü özelliği vardır. Oluşmadan engeller ve oluşanlardan kurtulmayı sağlar.
Portakal, kolesterolü düzenler. Kolesterol sorunlarının yaşanmasını engeller.
Portakal, şeker hastalığını engeller. Kan şekeri düzeyini normal seviyede tutmaya yardımcı olur.
Portakal, sindirim sistemine yardımcıdır. Hazmı kolaylaştırır ve sindirim sisteminde meydana gelebilecek hastalıkların önüne geçer.
Portakal, cilt sağlığını korur ve cildi nemlendirir. İçerdiği doğal yağlar cilt yüzeyinde meydana gelen sorunları çözer. Asidik yapıda olması da portakalın yaraların tedavisinde hızlandırıcı etkisinin olmasını sağlar.
Portakal, kolon, akciğer, cilt, meme gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. İçeriğindeki bileşenler bu kanser türlerinin ortaya çıkmasını engeller. Erkenden kanserli hücrelerle savaşır ve bu hücrelerin tekrar sağlığına kavuşmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan SEDEF OTU NEDİR VE FAYDALARI NELERDİR ? başlıklı makalemizde sedef çayı, sedef otu ve sedef otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN