Bilgi

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat kanseri iç organlarda prostatta meydana gelen kanser türüdür. Erkeklerde daha yaygın görülür. Her 6 erkekten 1 tanesinde prostat kanseri görülür. Dünya genelinde 1 milyon insan prostat kanseri sıkıntısı çeker. Her yıl 260 bin insan prostat kanserinden dolayı ölmektedir.

PROSTAT KANSERİ BELİRTİLERİ

Prostat kanseri olan kişiler idrar yaparken zorlanır. Meni ve idrarında kanamalar oluşur. Bel sırt ve uyluk kemik ağrıları çeker. Gece çok sık idrara çıkar. Kesik idrar yapmaya başlar. İdrar yaparken ağrı ve acı hisseder.

PROSTAT KANSER OLUŞUM NEDENLERİ

Prostat kanserinin oluşmasında yaş, ırk ve genetik faktörler etkilidir. Yaş ilerledikçe prostat kanseri görülme ihtimali artmaktadır. Ailesinden birisinde prostat kanseri olan birisi varsa kişi genetik yatkınlıktan dolayı prostat kanseri olma ihtimali yüksektir.

PROSTAT KANSERİ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Prostat kanseri teşhisi için hastadan kan örneği alınarak test edilir. Muayene fiziksel olarak yapılıp makattan parmakla yapılır. Erken teşhis can kaybını önler. Tedavide süreci etkileyen etmenler belirlenip kontrol altına alınır. Protein seviyesini ölçen kan testleri yapılır. Tarama testleri radyasyon içerdiği için gerekmediği sürece yaptırmayın. Tedavide büyüme hızı, yayılma durumu, hastanın sağlık durumu göz önüne alınır. Prostat kanseri olan kişinin yatarak istirahat etmesi, bol sıvı tüketmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmesi, vücut direncini arttırması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer Kanseri Nedir? başlıklı makalemizde karaciğer belirtileri, karaciğer kanseri ve karaciğer kanseri ameliyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN