Bilgi

Protein Açısından Zengin 9 Gıda.

Protein Açısından Zengin 9 Gıda.

Proteinler hayatımızın anahtarıdır. Sonuçta insan vücudundaki tüm hücreler protein içerir ve sudan sonra vücutta en bol bulunan maddelerdir.

Besin hücrelerin tamiri ve yeni hücrelerin oluşumu için gereklidir ve rahimde olan çocukların, ergenlerin büyümesi ve gelişmesi için önemlidir.

Saç, cilt, kas, göz ve organlar vücut için enerji kaynağı olarak da kullanılan proteinlerden yapılır. Ayrıca insülin ve sekretin gibi bazı hormonların oluşturulmasına katılırlar ve moleküllerin taşınmasında ve depolanmasında rol alırlar.

Organizmanın kimyasal reaksiyonları için önemli maddelerdir.

Proteinin temel yapısı bir amino asit zinciridir. Protein açısından zengin gıdalar sindirim sırasında amino asitlere ayrılır ve vücut sağlığını korumak için bu maddelerin çok sayıda ihtiyacını karşılar.

Protein açısından zengin 9 gıda.

  1. Tavuk göğsü

Listemizde hem yağsız protein kaynağı hem de tam proteinler var. Tavuk gibi beyaz etler en güzel seçenekler. Ayrıca tavuk aynı zamanda selenyum ve B vitaminin bir kaynağıdır.

Tavuk göğsü içeren her çeşit yemek tam proteinli gıdalar olarak kabul edilir.

  1. Yağsız süt

Yağsız süt neredeyse hiç yağ içermez ve iyi miktarda tam protein içerir. 200 ml sütte bir bardakta 6g protein bulundu.

  1. Yumurta

Yumurtalar yağsız proteinli gıda olarak kabul edilir çünkü büyük pişmiş bir yumurta 5.26 g toplam yağ ve yaklaşık 1,6 g doymuş yağ içeren 6.26 g protein sağlar.

Buna ek olarak yumurta da tam bir protein olarak sınıflandırılır.

  1. Doğal yoğurt

Doğal yoğurt, ilave tat ve şeker içermeyen yoğurttur. 160g biriminde yaklaşık 6g protein ve neredeyse hiç yağ yoktur.

  1. Ton balığı

Doğal parçalar içindeki ton balığı, 3 yemek kaşığı ve 1 g’dan az yağda 12 g protein içerir. 100g ton balığında 23g protein ve sadece 1 gram yağ vardır. Benzer oran sudaki konserve tonlarında da aynıdır. Bunlar 25.5 g tam proteinler ve sadece 1 g yağ içerir.

  1. Az yağlı veya sıfır yağlı peynirler

Süzme peynirleri gibi az yağlı peynirler yağsız proteinlerden zengin besinler örneğidir. Süt ürünleri üzerindeki bir başka avantaj da tam proteinler olarak sınıflandırılan gıdalar listesinde de yer almalarıdır. İki çorba kaşığı peynirde yaklaşık 6 g tam protein ve 1.8 g yağ var.

  1. Soya fasulyesi

Soya fasulyesi gibi soya ürünleri. 100 g pişmiş soyada 16 g tam protein vardır.

  1. balık

Genel olarak balıklar eksiksiz ve yağsız protein kaynağıdır. Çoğu 100g başına 1g ve 5g yağ ile 16g ve 26g tam protein arasındadır. Bunlar mükemmel ve süper sağlıklı değerler olarak göze çarpmaktadır.

  1. Kinoa

Tam bir sebze proteini olarak sınıflandırılan gıdaya bir örnektir. Her bir porsiyonunda 9 g protein içeren bir tahıl olan kinoa vejeteryanlar için mükemmel bir besindir.

Bir önceki yazımız olan Hindistan Cevizi Suyu Faydaları! başlıklı makalemizde Coconut Hindistan cevizi suyu, Coconut suyu ve hindistan cevizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN