Bilgi

Psikolojik Rahatsızlıkların Sebebi Nedir?

Psikolojik Rahatsızlıkların Sebebi Nedir?

Öncelikle psikolojik rahatsızlıklar için bireyin çocukluk dönemlerini araştırılması gerekmektedir. Psikolojik rahatsızlıklar birden ortaya çıkabilen rahatsızlıklar değildir. Bu sebeple geçmişten gelen ister genetik olsun ister çevresel faktörler olsun detaylı şekilde araştırıp incelemek gerekir. Bu yüzden bir psikolojik rahatsızlığı anlayabilmek için o anın durumuna göre yorumlamak doğru olmayacaktır. Bu içeriğimizde psikolojik rahatsızlıkların sebebi nedir bunlarla ilgili çeşitli bilgiler vereceğiz.

Öncelikle genetik yatkınlık psikolojik rahatsızlıklarda çok görülen bir özelliktir yani ailenizde herhangi bir psikolojik rahatsızlık var ise sizde de olma ihtimali yüksektir. Özellikle mükemmeliyetçi kişilik bozukluğu denilen hastalık mükemmeliyetçi ebeveynlerden çocuklara geçen bir problem olarak yansımaktadır. Bütün bu rahatsızlıkları tabiki hepsi genetik değildir çevresel etmenler de rahatsızlıklarda önemli rol oynamaktadır. Çocuğun çocukluk döneminde yeterli şekilde ilgiye maruz kalmış olmaması ya da arkadaşları tarafından dışlanmış olması veya herhangi bir kaza, sakatlık, ölümle sonuçlanmış vakaların olması bu rahatsızlıklarda ciddi derecede daha sonradan problemler ortaya çıkarabilmektedir.

Psikolojik rahatsızlıkların sebebi nedir konusunda elbette birçok şey söylemek mümkündür. Tek bir şey tek bir sebebe bağlı kalmak yeterli olmayacaktır. Bu yüzden birçok psikolojik sebebin öncelikle kökenini araştırıp ardından tedavi şeklinin uygulanması daha mantıklı olacaktır. Bu yüzden bunun bir diğer ifadeyle bataklığı kurutmak anlamına gelebilir yani istenilen bataklığı kurutmaktır. Etrafındaki sinekleri öldürmek değil. Bunun dışında obsesyon denilen hastalık da ebeveynlerden geçmiş olma ihtimali diğer hastalıklara göre yüksektir yani ailenizde herhangi bir bireyde mükemmeliyetçilik varsa ki bu hastalığın mükemmeliyetçilik ile doğrudan ilişkisi vardır, takıntı hastalığının sizde de olma ihtimali yüksektir.

Psikolojik hastalıkların sebebi yaşanmış olan travmalarla da alakalı olabilir. Çocukluk döneminde bireyin çok sevdiği bir oyuncağını kaybetmiş olması bile yıllar sonra ortaya çeşitli psikolojik, değersizlik duygusu ortaya çıkarabilir.

Bir önceki yazımız olan Şizofreni Nedir ? başlıklı makalemizde Şizofren Belirtileri, Şizofren ne demek ve şizofreni hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN