Bilgi

Psikolojisi Bozulan Çocuk Nasıl Anlaşılır?

Psikolojisi Bozulan Çocuk Nasıl Anlaşılır?

3 ila 6 yaş arası çocuklar ile uğraşmak ayrı bir sabır ve uğraşı gerektiren bir durumdur. Kızmaları, sevinmeleri ve üzülmeleri pek de belli olmaz. Ne yaşıyorlar ise oynadıkları oyun ile vücut bulur. İletişimi en zor çağ ve yaş gurubudur. Çocuklarını ruhi durumlarının bozulduğunu, psikolojilerinin harap olduğunu anne ve babalar nasıl anlarlar?

Çocuk Gelişiminde Bilinmesi Gerekenler

Çocuk eğer şahit olduğu bir olay ile büyük bir sarsıntı yaşar ise hem depresyon hem çeşitli fobiler hem korku ve endişe hem de yeme ve içmeden kesilme gibi atraksiyonlar gösterebilir. Çocuk duruma hemencecik tepki gösterebildiği gibi birkaç ay sonrası da tepki gösterebilir. Bu çocukta POST TRAVMATİK STRES BOZUKLUĞU diye adlandırılan bir hastalık şeklinde ortaya çıkar. Yaşanmışlığın yoğunluğuna ve şiddetine bağlı olarak bazı çocuk bünyeleri altı ay gibi bir sürede durumdan kurtulabilirken bazı çocuklar da daha uzun bir süre alabilmektedir. Anne ve babalar nelere dikkat etmeliler?

Emareleri Nelerdir?

Anne ve babalar, çocuklarının yaşadığı psikolojik olay neticesi, çocuklarında oluşabilecek kâbusları, var sanma ve üzüntü bağlamlı stresleri gözlemlemeleri gerekiyor. Çocuğun yaşanmışlığını tetikleyecek tüm ortam ve yerlerden uzak tutulmasının altını çizen uzmanlar, yaşanmışlığı anımsatacak hem kişilerden hem yerlerden hem de durumlardan çocuk uzak tutulmalı hatırlatmasında bulunuyor. Zira bu, hem ailesinden hem arkadaşlarından yalıtkan hale dönüşmesine ve kopmasına neden olacak bir durumdur. Çocuk en çok sevdiği ve yapmaktan hoşlandığı şeylerden dahi uzak durmaya başlayabilir. İnsanlar arası münasebetlerde sorunları görünebilir. Uykuya dalama problemleri yaşaması, hem öfkeli hem de gergin olması ile yoğunlaşma zorluğu yaşaması sorunları görülmesi ortaya çıkabilir. Çok çabuk ve kolay bir şekilde korkuya kapılma ve durduğu yerde duramama sıkıntıları çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Bebek Nasıl Yıkanır başlıklı makalemizde bebek nasıl yıkanır, bebek yıkama ve yenidoğan bebeği yıkama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN