Bilgi

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim Kanseri Nedir?

En sık görülen kanser türüdür. Hiv virüsü rahim kanserine neden olur. Her 100 kadından 2 sinde rahim kanseri görülür. Az gelişmiş ülkelerde yaygın olarak görülür. Genellikle 50 yaş üstü kadınlarda yaygın olarak görülür.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir

Rahim kanseri olan kişilerin vajinasında sulu ve kokulu akıntılar oluşur. Cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanamalar görülür. Karın ağrısı ve idrar yapmada sorunlar yaşanır. Hastanın ayakları şişerken kas ve eklem ağrıları çeker. Hasta iştah kaybeder. Kendini yorgun ve bitkin hisseder. Kadınlarda adet kanaması oluşur ve adet düzeni bozulur.

Rahim Kanseri Oluşumu Nedenleri

Hormon düzensizliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Hiv virüsü kanser oluşumunda baş aktördür. Erken yaşta adet kanaması yaşayanlarda, menopoz durumu gecikenlerde, kısırlık yaşayanlarda, obezite sorunu olanlarda rahim kanseri çok sık görülür. Erken yaşta cinsel ilişkiye girmek, çok sayıda doğum yapmak, sigara içmek, bağışıklık sisteminin zayıf olması, rahim kanser oluşumunun temel sebepleridir.

Rahim Kanseri Teşhis ve Tedavisi

Tedavi cerrahi operasyonla yapılır. Rahim içine ışın tedavisi uygulanır. Tedavi uzun bir süre alır. Özel sağlık kuruluşlarında tedavisi yapılır. Şüphelenen bölgeden biyopsi alınarak hastalığın teşhisi yapılır. 12 yaşından sonra rahim ağzı kanseri için aşı yapılır. Smear testi ile kanser taraması yapılır. Kloskobi ile rahim ağzı büyütülüp incelenir. Korunmak için düzenli sağlık kontrolünden geçin. Doğum kontrol ilaçları kullanın. Vücudun şeker seviyesine dikkat edin. Vücudun ideal ölçülerde olmasına dikkat edin. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Prostat Kanseri Nedir? başlıklı makalemizde prostat kanseri, prostat kanseri ameliyatı ve prostat kanseri belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN