Bilgi
Web sitemize hoşgeldiniz.

 • DOLAR
  5,3537
  % -0,33
 • EURO
  6,0907
  % -0,11
 • ALTIN
  215,0180
  % 0,26
 • BIST
  91.074,11
  % 1,24
Sabır Otu Faydaları!

Sabır Otu Faydaları!

Sabır otu, bir zamanlar Az tekler tarafından tıbbi özellikleri şurup yapımında kullanılmasından dolayı kullanılan Meksika’ya özgü bir bitkidir. Ancak sabır otu bitkisinin popülaritesi şeker yerine doğal tatlandırıcı olarak kullanılan sabır otu nektarına bağlıdır.

Sabır otu nedir?

Sabır otunun orijinal ismi Agave’dir. Agave, neredeyse 30 farklı türe sahip bir cinsin adıdır. Çoğu Meksika, Güney Amerika ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçasıdır. Çok yönlü bir bitki olarak kabul edilir çünkü neredeyse tüm parçaları bir şekilde kullanılabilir. Ancak ana kullanım yaprakları, sapları, çiçekleri ve özü ile yapılır.

Yıllarca bir tıbbi bitki olarak kabul edilmiştir ancak popüler bir şekerli tatlandırıcı haline gelen tekila ve onun nektarının üretiminde rolü bilinmektedir.

Sabır otu nektarı, mavi agave yapraklarından, sulu olarak kabul edilen bir bitkiden gelir. İnce ve hafif bir kıvama sahiptir ve meyve salataları, dondurma ve diğer tatlılar için kullanılabilir. Gıdaları tatlandırılması birçok insanın çoğu reçetede sabır otunu şekerin yerine tercih etmesine sebep olur.

Sabır otu faydaları!

 1. Yaralanmalara yardımcı olabilir

Agave antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Buna ek olarak kuru agave aynı zamanda iyi bir çinko kaynağıdır, çinko yaraları iyileştirmek için gerekli bir mineraldir. Bu yararı nedeniyle böcek ısırıklarının neden olduğu yanıklar, çürükler, küçük kesikler, yaralanmalar ve cilt tahrişlerini tedavi etmek için birçok kişi tarafından kullanılır.

 1. Fitokimyasallar içerir

Agave yaprakları vücutta antioksidanlar olarak hareket eden fitokimyasallar bakımından zengindir. Polifenoller zararlı bir bakteriyi tedavi eder.

Birçok insan sabır otu kullanarak bu bakterilerin çoğalmasını ve hareket etmesini önler çünkü kan dolaşımına girdiğinde solunum yolu enfeksiyonlarına veya gıda zehirlenmesine neden olabilir.

 1. Kolesterolü dengelemeye ve sağlığı teşvik etmeye yardımcı olur.

Sabır otu sağlık için koruyucu olarak kabul edilen bileşiklerle doludur. Vücutta kolesterole bağlanan ve seviyelerini azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda kanserli tümörlerin büyümesini engellemeye yardımcı olan saponinler içerir.

 1. Probiyotik içerir
 2. Bir lif kaynağıdır

Lifler sindirim sistemimizin anahtarıdır. İyi sindirimi desteklemeye yardımcı olurlar ve aynı zamanda bağırsağın düzgün çalışmasına da katkıda bulunurlar. Agave bitkisinin sadece bir kısmı kabızlık tedavisi ve sağlıklı bir bağırsak akışı sağlamak için önemli olan iyi bir lif dozu sağlar.

 1. Demir kaynağıdır

Agave demir açısından zengin bir bitkidir ve bu mineral sağlık için çok önemlidir.

 1. Kalsiyum İçerir

Kalsiyumun faydalarından biri kemiklerin sağlam ve sağlıklı olması ve korunmasıdır ve agave bu mineralin ilgili miktarlarını içeren bir bitkidir. Sadece bir porsiyon, çiğ veya pişmiş, günde 1000 miligram kalsiyum yetişkin ihtiyacının yaklaşık % 40’ını içerir ve kuru agave, günlük gereksinimin yaklaşık dörtte üçünü sağlar. Bu yüzden bu gıdaları tüketmek kalsiyum alımınıza çok fazla katkıda bulunabilir.

Bir önceki yazımız olan Salatalık Suyu Faydaları! başlıklı makalemizde salatalık suyu, salatalık suyu buz ve salatalık suyu cilt hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hızlandırılmış Mobil Sayfaya Geçmek için Tıklayın!