Bilgi

Sabır Otu Faydaları!

Sabır Otu Faydaları!

Sabır otu, bir zamanlar Az tekler tarafından tıbbi özellikleri şurup yapımında kullanılmasından dolayı kullanılan Meksika’ya özgü bir bitkidir. Ancak sabır otu bitkisinin popülaritesi şeker yerine doğal tatlandırıcı olarak kullanılan sabır otu nektarına bağlıdır.

Sabır otu nedir?

Sabır otunun orijinal ismi Agave’dir. Agave, neredeyse 30 farklı türe sahip bir cinsin adıdır. Çoğu Meksika, Güney Amerika ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçasıdır. Çok yönlü bir bitki olarak kabul edilir çünkü neredeyse tüm parçaları bir şekilde kullanılabilir. Ancak ana kullanım yaprakları, sapları, çiçekleri ve özü ile yapılır.

Yıllarca bir tıbbi bitki olarak kabul edilmiştir ancak popüler bir şekerli tatlandırıcı haline gelen tekila ve onun nektarının üretiminde rolü bilinmektedir.

Sabır otu nektarı, mavi agave yapraklarından, sulu olarak kabul edilen bir bitkiden gelir. İnce ve hafif bir kıvama sahiptir ve meyve salataları, dondurma ve diğer tatlılar için kullanılabilir. Gıdaları tatlandırılması birçok insanın çoğu reçetede sabır otunu şekerin yerine tercih etmesine sebep olur.

Sabır otu faydaları!

  1. Yaralanmalara yardımcı olabilir

Agave antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Buna ek olarak kuru agave aynı zamanda iyi bir çinko kaynağıdır, çinko yaraları iyileştirmek için gerekli bir mineraldir. Bu yararı nedeniyle böcek ısırıklarının neden olduğu yanıklar, çürükler, küçük kesikler, yaralanmalar ve cilt tahrişlerini tedavi etmek için birçok kişi tarafından kullanılır.

  1. Fitokimyasallar içerir

Agave yaprakları vücutta antioksidanlar olarak hareket eden fitokimyasallar bakımından zengindir. Polifenoller zararlı bir bakteriyi tedavi eder.

Birçok insan sabır otu kullanarak bu bakterilerin çoğalmasını ve hareket etmesini önler çünkü kan dolaşımına girdiğinde solunum yolu enfeksiyonlarına veya gıda zehirlenmesine neden olabilir.

  1. Kolesterolü dengelemeye ve sağlığı teşvik etmeye yardımcı olur.

Sabır otu sağlık için koruyucu olarak kabul edilen bileşiklerle doludur. Vücutta kolesterole bağlanan ve seviyelerini azaltmaya yardımcı olan ve aynı zamanda kanserli tümörlerin büyümesini engellemeye yardımcı olan saponinler içerir.

  1. Probiyotik içerir
  2. Bir lif kaynağıdır

Lifler sindirim sistemimizin anahtarıdır. İyi sindirimi desteklemeye yardımcı olurlar ve aynı zamanda bağırsağın düzgün çalışmasına da katkıda bulunurlar. Agave bitkisinin sadece bir kısmı kabızlık tedavisi ve sağlıklı bir bağırsak akışı sağlamak için önemli olan iyi bir lif dozu sağlar.

  1. Demir kaynağıdır

Agave demir açısından zengin bir bitkidir ve bu mineral sağlık için çok önemlidir.

  1. Kalsiyum İçerir

Kalsiyumun faydalarından biri kemiklerin sağlam ve sağlıklı olması ve korunmasıdır ve agave bu mineralin ilgili miktarlarını içeren bir bitkidir. Sadece bir porsiyon, çiğ veya pişmiş, günde 1000 miligram kalsiyum yetişkin ihtiyacının yaklaşık % 40’ını içerir ve kuru agave, günlük gereksinimin yaklaşık dörtte üçünü sağlar. Bu yüzden bu gıdaları tüketmek kalsiyum alımınıza çok fazla katkıda bulunabilir.

Sabır Otu Zararları

Sabır otu ve yan ürünlerinin ağızdan kullanımı yetişkinler için güvenilirdir. Ancak bazı durumlarda bir takım yan etkiler gösterebilmektedir. Bu yan etkiler şunlardır;

Sabır otu uzun dönem kullanıldığında ishal, kilo kaybı, böbrek sorunları, idrarda kan, kas zayıflığı ve tansiyonun düşmesine yol açabilir. Ayrıca Karaciğerde sağlık sorunlarına neden olabilir.

Gebelik döneminde sabır otunun ağız yolu ile kullanılması uygun değildir. Aynı şekilde çocukların da kullanımı için uygun değildir. 12 yaştan önce kullanılmaması gerekir. Aksi halde ishal, karın ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir.

Yapılan bazı araştırmalarda ağız yolu ile kullanılması kan şekerini düşürebilmektedir. Sabır otu tüketimi eğer planlı bir operasyon varsa en az 15 günden önce bırakılmalıdır.

Sabır otu; Yıllar sonra istanbul’da çiçek açtı.

Ülkemiz’de ”Sabır otu” olarak bildiğimiz bitkinin 60/70 yıllık ömründe sadece bir kez çiçek açtığını dile getiren Akkemik, Ülkemiz’de genellikle süs bitkisi olarak kullanılan Agave’nin kurak koşullara alışkın olduğu için diğer bitkilere göre yaklaşık 10 kat daha fazla su tutabildiğini söyledi.

Türkiye’deki türün “Agave Americana” olduğunu aktaran Akkemik, şunları kaydetti:

“Meksika’nın Tekila (Tequila) kentinde yetişen ve Mavi Agave ismi verilen türünden Meksika rakısı, yani Tekila üretiliyor. İşte bu Mavi Agave’nin yetiştiği bölge ve Tekila kültürü UNESCO dünya mirası listesinde. Türkiye’deki tür sadece süs bitkisi, UNESCO listesine dahil değil. İstanbul o kadar iyi bir coğrafya ve iklime sahip ki çok farklı iklimlerin bitkileri İstanbul’da yetişebiliyor. Agave de bunlardan biri. İstanbul ikliminin bitkisi olmamasına rağmen Agave de bahçelerde çok rahat kültür bitkisi olarak kullanılabilir. Ancak çok fazla sulanmamalı.

Türkiye’de son yapılan çalışmalara göre bitki türü çeşitliliği yaklaşık 11 bin. Bu türlerin yaklaşık 3 bin 500’ü endemik, yani Türkiye’ye özgü. Dolayısıyla Türkiye bu anlamda dünyanın en zengin bölgelerinden biri. Endemik bitki sayılarını karşılaştırmalı ifade edecek olursak, Avustralya ana karasındaki toplam endemik bitki sayısı 14 bin 290, Madagaskar Adasında ve Venezuela’da 8 bin, Amerika’da 4 bin 36, Bolivya’da yaklaşık 4 bin, Türkiye’de 3 bin 500 civarında bulunuyor. Sıralama İran, Arjantin, Yunanistan, İtalya şeklinde devam ediyor. Endemik bitki zenginliği bakımından hemen hemen ilk 10 ülke arasında olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

Agave bitkisi ve Aloe bitkisi ni nasıl ayırt ederiz. Bunu öğrenmek için alttaki videoyu-muzu izleyin..

Agave mi? Aloe mi ?

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Nedir Ve Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde ısırgan, ısırgan otu ve ısırgan otu çayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş teşekkürler. Bu bahsettiğiniz sabır otu bitkisini İnternet dan satın aldım evimde var bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN