Bilgi

Sabit protez nedir?

Sabit protez nedir?

Sabit protez nedir? ve hangi hastalara uygulanır?

Bu yazımızda sabit protezler hakkında bilgiler vereceğiz. Sabit protez nedir? Sabit protez hangi hastalarda kullanılır? Sabit protez dişi ne kadar süreyle kullanabiliriz ve sabit protez bakımı nasıl yapılır?

Sabit protez diş tematiğine en yakın olan protez şeklidir yani diğer bir deyişle dişimiz için en uygun olan protez sabit protezdir. Adından da belli olduğu üzere dişimize tam olarak oturur ve sabit şekilde kalır ve hasta ağzında herhangi bir hareketlilik hissetmez yani normalmiş gibi rahat kullanım şekli vardır. Fakat bu protezler tüm diş hastaları için kullanılmaz. Ağızda herhangi bir bölgesinde hiç diş olmaması durumunda veya dişsiz bir bölgenin ucunun boş olması durumunda sabit protez uygulanamaz. Sabit protezin uygulanması için ağızda 2 adet sağlan diş olması gerekir ancak 1 adet dişin üzerine uygulanan sabit protezler de vardır.

Sabit protez nedir? bunu açıkladık. Peki sabit protez hangi hastalara uygulanır?

Sabit protez uygulanabilmesi için bir diş hekiminin detaylı şekilde muayene yapması gerekir. Diş hekiminin yapacağı röntgen sonucunda diş eksikliğinin türü ile alakalı olacak şekilde sabit protezin uygulanıp uygulanmayacağı doktor tarafından karar verilir.

İlk önce hastanın problemli olan dişlerine bu yöntemin uygun olup olmadığı araştırılır. Eğer tek diş varsa bu dişin ne kadar sağlam ve uzun olduğuna bakılır, birden fazla diş varsa dayanıklılık durumuna bakılır çünkü protez bir köprü görevi görecektir. Eğer iki tane diş varsa ve bu iki diş uygun değilse önce bu iki diş uygun hale getirilir ve protez bu iki dişe bağlanır. Buradan da görüleceği üzere sabit protezler çenenin yan tarafında dişler bulunan hastalar için uygundur.

Bir önceki yazımız olan Panik atak belirtileri nelerdir? başlıklı makalemizde ATAK paniki, Panik Atak ve Panik Atak belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN