Bilgi

Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç ekimi, saçsız alanı, kişinin kendi kıllarıyla, boyun, göğüs veya sırt vb. ile doldurmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Bu prosedür genellikle kellik durumunda yapılmaktadır ancak aynı zamanda örneğin kaza veya yanıklara bağlı saç dökülmesi durumlarında da yapılabilir

Saç derisi üzerinde saç eksikliğinin tedavisine ek olarak, nakil de kaş veya sakal yetmezliğini düzeltmek için yapılabilir.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi FUE ve FUT olmak üzere iki yöntem ile yapılmaktadır:

FUE yönteminde tek tek saçın derisine implantı söz konusudur. Bu teknik ayrıca, işlemi daha pahalı yapan deneyimli bir profesyonel tarafından işletilen bir robot tarafından da gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte iyileşme daha hızlıdır ve yara izleri daha azdır. Saç kolaylıkla yeniden çıkmaya başlar.

FUT ise daha geniş alanları tedavi etmek için uygun bir tekniktir. Biraz daha ucuz ve daha hızlı olmasına rağmen bir yara izi bırakmaktadır.

Her iki teknik de çok verimlidir ve tatmin edici sonuçlar garanti eder hastaya vaka için en iyi teknikle karar vermek doktora kalmıştır.

Normal olarak lokal anestezi ile yapılmaktadır. Bir dermatolog tarafından yapılması uygundur. Saç ekimi yaklaşık olarak 3 ile 12 saat arasında sürebilir.

Saç ekimine hazırlık aşaması?

Kişinin kan pıhtılaşma yeteneğini kontrol etmek ve için göğüs röntgeni, kan testi, ekokardiyografi gibi kişinin genel sağlık değerlendirmek için testler yapılmaktadır.

Ayrıca, sigara içmemek, alkol ve kafein tüketmemek ve anti-enflamatuarlar kullanmak tavsiye edilir. Yanıkları önlemek ve başını iyice yıkamak için kafa derisini korumak da önerilir.

Saç ekimi genellikle kellik durumunda yapılır ancak diğer durumlarda da yapılabilmektedir.

Aşağıda diğer durumlara örnekler verilmiştir:

Alopesi, vücudun herhangi bir yerinden gelen ani ve ilerleyen saç dökülmesidir.

Trikotilomani, saçı koparma hastalığına karşılık gelir.

Yanık veya kaza nedeniyle saç dökülmesi ;

Cerrahi prosedürlere bağlı saç dökülmesi(kemoterapi gibi),

Saç dökülmesi bir dizi faktörden kaynaklanır ve yaşlanmaya, hormonal değişikliklere veya genetiklere bağlı olabilir.

Saç ekiminde de diğer tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi anormal bir durumda doktora başvurmak faydalı olacaktır.

Saç ekimi Fiyatı

Saç ekimi fiyatı 2018 yılında ortalama 4.500 TL ile 16.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Burada yazılan fiyatlar kişinin saç yapısına, kellik seviyesine göre, saç ekim merkezlerine ve doktora göre değişlik gösterebilmektedir. Kesin bilgi için lütfen size en yakın Saç ekim merkezinden fiyat alın.[bws_pinterest_follow label=”Sağlıklı Portal”]

Bir önceki yazımız olan Alopesi Areata (Saçkıran) Nedir? başlıklı makalemizde saçkıran, saçkıran bulaşıcı mıdır ve saçkıran ilacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN