Bilgi

Saça İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Saça İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Saça İyi Gelen Besinler Nelerdir ?

Hava kirliliği, stres, ısı derken haddinden çok yıpranan saçları beslemenin yolu iyi beslenmeden geçiyor. Saçlarınız genetik sebeplerden dökülüyorsa bu pek beslenmeyle çözülecek bir mevzu değil fakat bu tür bir sıkıntınız yok ise saça iyi ileriki gıdaları tüketerek hem dökülmeyi azaltabilir hatta daha kuvvetli ve sağlıklı saçlara sahi olabilirsiniz.

Yumurta :Kendisinde barındıdığı B12 ve biyotin sayesinde kuvvetli saç ve saç derisi için ehemmiyetli bir yardımcıdır. Biyotin literatürde H vitamini ya da B7 vitamini olarak geçse de toplum arasında güzellik vitamini olarak tanımlanır.

Kuruyemiş : Saçların olması gerektiği uzaman döngüsünün zarar görmemesi için kendisinde barındıdığı E vitamini, sülfür ve esansiyel yağ asitleri yönünden kuruyemişler epey etkilidir. Ayrıca içerdikleri Omega 3 ve çinko da saçı tellerini korur. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler saç dökülmesini engelleyip uzama döngüsünü güvene alırken yer fıstığı kendisinde barındıdığı iyot miktarı ile tiroit meselelerini engel olarak buna bağlı dökülmeleri engel olur. Ceviz bu arada kendisinde barındıdığı omega 6 ve biyotin vasıtası ile saç dökülmelerine karşı tedbir almanızı sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler : Ispanak, pazı, roka ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler bünyelerinde barındırdıkları demir sayesinde kuvvetli ve parlak saçlara sahip olmanız için sık sık tüketmeniz gereken sebze grubunda yer alırlar.

Zeytinyağı : E vitamini saçı koruyan ve tellerin güçlenmesini gerçekleştiren en değerli maddelerdendir ve zeytinyağı E vitamini yönünden kuvvetli bir kaynaktır.Aynı vakitte saç köklerini nemli tutarak kırılmalara karşı korur.

Deniz ürünleri : Midye, karides, balık gibi deniz ürünleri içerdikleri çinko vasıtası ile saç tellerini koruyarak köklerini kuvvetlendirebilir. Unutulmaması gereken değerli bir nokta aşırı çinko alımının saç dökülmesine yol açabileceğidir.

Fındık Yağı:

  • Özellikle kış soğuklarında zarar gören saçlarınıza fındık yağı kullanarak bu zararı en aza indirebilirsiniz.
  • Hafif kahverengimsi tonda bir değişiklik sağlayabilir.
  • Sert ve kırılgan saçları önler.
  • E vitamini ile saç derisinin sağlıklı olmasına yardımcı olur.
  • Saç renginin sabit kalmasına ve uzun süreli olmasına etki eder.

Bir önceki yazımız olan Perhidrol(Oksijenli su) Nedir, Saça Nasıl Uygulanır? başlıklı makalemizde Perhidrol nedir, Perhidrol oksijenli su ve Perhidrol saç hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Dökülen saçlar için en iyi çözüm doğal zeytinyağı dır Bunun yanında aktarcıdan yılan yağı ve hint yağıda kullanabilirsiniz.

  2. Saç dökülmesine karşı en etkili şampuan Bioxcin Quantum Şampuan 300 ml 30 TL Ciddi saç dökülmesi yaşayanlar kesinlikle kullanmalıdır.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN