Bilgi

Sağlıksız Beslenmeye Devam Eden İnsanlar

Sağlıksız Beslenmeye Devam Eden İnsanlar

Sağlıksız beslenme beraberinde birçok sağlık sorununu beraberinde getirmektedir. Beslenme alışkanlıkları sağlık için önemlidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme vücutta bir sürü rahatsızlığın oluşmasına neden olur. Yetersiz ve dengesiz beslenen kişilerin metabolizmaları ve vücut dirençleri zayıftır.

Sağlıksız Beslenmenin Zararları

Yetersiz beslenen bir kişinin vücut direnci zayıf olacağı için hastalanma ihtimalide yüksektir. Herhangi bir besinin az ya da yetersiz alınması beraberinde vücut fonksiyonlarından bazılarının çalışmamasına davetiye çıkaracaktır. Uzmanlara göre dengesiz beslenen kişilerde fiziksel ruhsal ve mental olarak çöküşler meydana gelecektir. Gözlerde görme kaybı derinin canlılığını yitirmesi kasların zayıflaması ve görevini yapamaması diş eti rahatsızlıkları ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur. Zihinsel durgunluk ve hareketlerde yavaşlama dengesiz beslenen kişilerde görülen ilk belirtilerdir. Kişinin sadece meyve ve sebze ağırlıklı beslenmesi ya da sadece protein ağırlıklı beslenmesi dengesiz bir beslenme çeşididir.

İnsan vücudu protein yağ ve karbonhidratlara aynı oranda ihtiyaç duyar. Her bir gıdanın vücudun işleyişinde ayrı bir önemi vardır. Herhangi bir besin türünün eksik olması sistemlerin bozulmasına ve işlevini yitirmesine neden olacaktır. Dengesiz beslenme obezite hastalığının oluşmasına neden olur. Son yıllarda dünya genelinde hızlı bir obezite hastalığı yükselmektedir. Bu hastalığın temel sebebi uzmanlara göre hızla artan bir dengesiz tüketim çılgınlığıdır. Beslenirken hazır ve kızarmış ürünlere ağırlık verilmesi ile insanlar şişmanlamaya başlamaktadır.

Sağlıksız Beslenmenin Getirdiği Hastalıklar

Yeteri kadar besin alamayan kişilerde depresyon görülme ihtimali oldukça yüksektir. Kan şekeri seviyesinin kontrol edilememesi ve beyin fonksiyonları işlevini yerine getirememesi zihni olumsuz yönde etkilemektedir. Yağ kolesterol ve şeker oranı yüksek gıdaların tüketilmesi kalp rahatsızlıklarını tetikler. Kalple vücut arasında dolaşım görevi yapan damarların yağ yüzünden tıkanmasına ve vücuda yeterli seviyede kan gidememesine sebep olur.

Yağlı gıdalar tüketmek aynı zamanda karaciğerin yağlanmasına ve karaciğerin kandaki şeker oranını düzenleyen insülün hormonunu üretememesi sonucu şeker hastalığına davetiye çıkarmasına neden olacaktır. Yeteri kadar sıvı tüketmemek vücuttan zararlı maddeleri ayrıştıran böbreklerin de görevinin aksamasına neden olacaktır ve devam eden süreçte vücuttan atılmayan zararlı maddeler çeşitli sağlık sorunlarının meydana gelmesine sebep olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşayan İnsanların Dertleri başlıklı makalemizde sağlıklı yaşam hava kirliliği, sağlıklı yaşam sigara ve sağlıklı yaşam zararlı yiyecekler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN