Bilgi

Sağlıksız Bir Hayata Alışan İnsanlar

Sağlıksız Bir Hayata Alışan İnsanlar

Günümüzde insanlar kendilerini, telaş ve koşuşturma içinde hayatlarını idame etmeye, çocuklarına iyi birer gelecek sunmak ve yatırım yapmak adına çalışmaya odaklamaya başladılar. Bu günlük döngü içerisine teknolojinin hızı da eklenince hızlı hayatlar yaşamaya başladılar. Sabahtan akşama kadar çalışmak zorunda olan insan, günlük ihtiyaçlarını ertelemeye, kolay ve hızlı yoldan halletmenin yollarını aramaya çalıştı. Bunun neticesinde günlük temel ihtiyaçlardan olan beslenme aktivitesi hızlı ve çabuk tüketilen ürünlerden elde edilmeye başlandı.

Hızlı Tüketim Malları

21.yüzyıl dünyasının hızla ilerleyen akışı teknoloji, eğitim gibi konuları olduğu gibi insanların yemek yeme alışkanlıklarını ve hayat tarzlarını da etkilemiştir. Hayatın günlük koşuşturması içinde zamandan daha çok yararlanmak için hızlı tüketim gibi kolay hazırlanan ve daha az vakit alan beslenme aktivitelerini tercih etmiştir. Fast-food olarak da bilinen bu hızlı tüketim malları aç-bitir mantığıyla anından tüketilmekte ve kişiye daha ucuz geldiğinden dolayı son zamanlarda yoğun bir artış göstermektedir. Fast-food kültürü, hızlı yemek yeme, öğünü geçiştirme mantığıyla Amerika Birleşik Devletlerinde doğmuş bir yemek kültürüdür. Özellikle çalışan bireyler, zamandan tasarruf etmek amacıyla klasik yemek yeme düzenine geçilmeden, ayaküstü hızlı bir şekilde açlıklarını gidermek için fast-food’u tercih etmişlerdir. Hızlı ve kolay olması insanların bu kültüre olan alışma sürelerini azaltmıştır. Fast-food ürünler daha çok hamburger, patates kızartması, pizza gibi hızlı tüketilebilen ve uzmanlar tarafından sağlıksız olduğu söylenen gıdalardır.

Endüstriyel Gıdalar İnsanlar genellikle sağlık konusunda kendilerine yeterince özen göstermemektedirler. Görünürde bir belirti yoksa kendilerini hasta kabul etmezler. Oysaki belirtisi olmasa da hastalıklar vücudumuza yerleşmiş olabilir. Veya günümüz yeme alışkanlıkları bizi uzun vadede gözle görülemeyen belirtilerle hasta ediyor olabilir. Gıda endüstrisindeki teknolojik gelişmeler katkı maddesi içeren hazır besinlerin toplumda tüketilme hızını artırıyor. Uzmanlar endüstriyel gıdaların kansere neden olduğunu, patronların daha fazla para kazanmak adına insan hayatını hiçe saydığını belirtiyor. Endüstriyel beslenme sonucunda özellikle diyabet ve kalp hastalıkları, tiroid ve bağırsak enfeksiyonları, romatizmal hastalıklar da artış gösteriyor. Bunun yanı sıra fıtık, saç dökülmesi, eklem ağrıları gibi yan etkiler de meydana gelebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Sağlıksız Beslenmeye Devam Eden İnsanlar başlıklı makalemizde sağlıksız beslenen insanlar, sağlıksız beslenme ve sağlıksız beslenme ve hastalıklar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN