Bilgi

Sağlığa İyi Değer Vermenin Önemi

Sağlığa İyi Değer Vermenin Önemi

Alınan Her Nefes Geri Verilmek İçindir! Ortalama insan ömrü, günümüz şartlarında 60-65 yıl civarındadır. Son gelişen teknolojilerle bu süre her geçen gün biraz daha uzamaktadır. Önemli olanın kaliteli yaşamak olduğunu hemen hemen herkes bilir. İnsan bedenine yapılan her müdahale, bir gün misliyle karşılığını bulacaktır. Kötü alışkanlıklar, dengesiz beslenme, uyku düzensizliği gibi birçok, vücudumuzu zorlayacak şeyler gün gelip türlü ağrılarla kendini gösterecektir. Pişmanlıklar ne sağlığımızı ne de zamanı geri çevirmeye yetecektir.

Önemli Olan Yaşanılan Zaman Değil, Kalitesidir

İnsan sağlığı yerinde olmadığı müddetçe, yaşadığı hiçbir şeyden zevk almaz hatta acı içinde kıvranır. Sağlık, hayatımızdaki en önemli faktördür. Sabah olduğunda dünyaya gözlerimizi açtığımız an hissettiğimiz duygular bizi güne hazırlar. Eğer iyi hissedilmezse o gün yataktan bile kalkılmaz.

Halk arasında da devamlı kullanılan “Her şeyin başı sağlık.” sözü belki de tüm bunların özeti gibidir. İnsan kendisine bahşedilen bedeni en iyi şekilde koruyup kollamakla mükelleftir. Emanet olduğunu bir an bile aklından çıkarmamalıdır. Kötü alışkanlıklarla emanet bedenine eziyet etmemelidir. Alınan her bir nefesin altın değerinde olduğunu anlamak için nefes alamamayı beklememek gerekir.

Hastalıklarla boğuşmadan önce, insan kendi hekimi yine kendisi olmalıdır. Önem verdikçe düzenli yaşadıkça kaliteli de bir hayat sürecektir. Keşkelerle dolu bir hastalık kabusunun içine girmek istenilmiyorsa, vücudun aykırı gördüğü her şeyden uzak durulmalıdır.

Sağlığın Yerindeyse Herkese Faydan Dokunur.

İnsan hayatında iyi giden her şey, bir hastalıkla bozulabilir. Her gün yapılan işler birden bire aksayabilir. Bırakmam denilen ne varsa bırakılabilir. Elinde olanı kaybetmeden önce değerli olduğunu bilmek ve ona göre davranmak gerekir. Düzenli yaşayıp, düzenli yiyip içerek insan üzerine düşen kadarını yapabilir.

Sorumluluğunu taşıdığı ve de bir saniye bile başından ayrılamadığı işleri bile günlerce hastanelerde yatarak bırakmak zorunda kalabilir. Kısaca insan değer verdiği her ne varsa, sağlığı elinden gittiği an hepsini unutabilir. Aldığı tek bir nefesin önemini anlayabilir. Emanet edilen bu bedeni layığıyla taşımak için çabalanmalıdır. Verilen her bir tebessüm yerini açacak güzel bir çiçeğe bırakacaktır. Bedenin sana, yine senin verdiklerini sunacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ramazanda Beslenme Nasıl Olmalı ? başlıklı makalemizde ramazanda beslenme, ramazanda beslenme nasıl olmalı ve ramazanda beslenme önerileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN