Bilgi

Sağlığa Neden Değer Verilir

Sağlığa Neden Değer Verilir

Sağlıklı olma durumu sadece iyi olma hali değil hem bedenen hem de ruhsal olarak kendini iyi hissetme ve mantıklı olma halidir. Günümüzde sağlıklı olmak sadece bedenen sağlıklı sınırlı tutulmaktadır fakat bu tam sağlıklı olma hali değildir. Kişinin psikolojik olarak da kendini iyi hissetmesi önemlidir ve sağlık kapsamına girer. Bireyin sürekli olarak kötü düşüncelere sahip olması, olmayan şeyler göstermesi ve daha birçok psikolojik rahatsızlık vardır ve bunlar kişinin bedenen sağlıklı olup psikolojik olarak iyi olmadığı sağlık problemleridir.

Sağlığın Önemi

Günümüzde hastalıkların çoğalması, ani ölümlerin artması, yeni türeyen ve sebebi araştırılan birçok sağlıksız durumun ortaya çıkması insanları sağlık konusunda endişelendirmiştir. Bu sebeple sağlıklı yaşam konusunda medyada birçok programın yayınlanmaya başlamış, okul programlarında müfredata dahil edilmiştir. Tüm bunlar sağlıklı yaşama verilen değeri arttırmaya yönelik uygulamalardır.

İnsanları bilinçlendirip sağlıklı yaşam adına alınacak önlemlerin alınması, yapılacak şeylerin geç kalınmadan yapılması için bir bilinç oluşturulmaya çalışılmasıdır. Sağlık konusuna bu denli önem ve değer verilmesinin sebebi sağlıksız kişilerin hayatta her ne olursa olsun zevk almaması, kalitesiz bir yaşama mahkum olmasıdır. Kişinin kaliteli bir yaşam sürebilmesi için hem bedenen hem de ruhen iyi durumda hissetmesi gerekir. Sağlıksız insanlar sadece eski sağlıklarını elde etme çabası içerisinde oldukları için hayattaki birçok güzel şeyi istemeden kaçırırlar bu da hayattan zevk almaların zorlaştırır.

Sağlıklı ve Sağlıksız İnsan Karşılaştırması

Sağlıklı ve sağlıksız insan arasında birçok fark vardır. Sağlıklı insan, sağlıksız insanın eski sağlığına kavuşmak için gereken zaman ve parayı kendini mutlu edecek başka şeylere harcayarak hayatını daha kaliteli bir duruma getirme çabası içerisinde olur. Sağlıklı insan hayata daha pozitif bakabilir ve yeni şeyler öğrenmeye çalışır yani kendini geliştirmeye açıktır. Sağlıksız insanların çoğu zaman hayattan zevk alacak etkinlikleri yapmaya vakti yoktur. Bedenen sağlıksız kişiler birçok ilaç kullanmak zorunda kalır ve alınan ilaçların yan etkileriyle de uğraşmak durumunda kalır. Kullanılan ilaçlar kişiyi herhangi bir şeye bağımlı olma hissi verir ki bu da kişinin kendini psikolojik olarak da kötü hissetmesine neden olur. Tüm bu sebeplerden ötürü günümüzde doğal yaşama dönüş olmaya başlamıştır ve sağlığa verilen değer artmıştır.

Bir önceki yazımız olan Sağlığa İyi Değer Vermenin Önemi başlıklı makalemizde sağlığa değer verme, sağlığa iyi değer vermenin önemi ve sağlığa verilen değer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN