Bilgi

Sağlığa Önem Veren İnsanlar

Sağlığa Önem Veren İnsanlar

Yenilen içilen gıdalar organik yapılarını yitirdikçe, günlük hayattaki hareket ve egzersizler azaldıkça, stres kaynakları arttıkça; kilo alma, güçsüzleşme, gerginlik boy gösterdikçe kişileri bir sağlıklı yaşam kaygısı alıyor götürüyor.

Kimisi bu kaygıyı kontrol edebilmeyi beceriyor ve sağlık açısından diğerlerinden daha iyi durumda olduğunu gözler önüne seriyor. Peki, bunca aksiliğe rağmen güçlü ve dirençli olabilen bu tarz bir insan neler yapıyor, önem arz eden hususlar neler? İşte size onlar hakkında birkaç bilgi…

Günlük Hareket Miktarı

Beden sağlığına önem veren bir kişinin en dikkat ettiği noktalardan biri de günlük minimum sergilediği hareket/ egzersiz miktarıdır. En kötü ihtimalle akşam bir yürüyüşe çıkarak sorununu çözebilen bu bireyler gündüz vakti zaman ayırabilirlerse spor salonuna gidip egzersizlerini yaparlar.

Yahut sabah erken kalktıkları takdirde yürüyüşlerini, hatta bedeni alıştırdıktan sonra koşularını dahi yapabilirler. Vücudu uyuşukluktan, gereksiz fazla miktarda dinlenmekten alıkoyarlar. Hareketin de dinlenmenin de ihtiyaç kadar giderilmesi kişinin bu yolda kendisine yapabileceği iyiliklerden biridir.

Erken Kalkma

Bugün yapılan en büyük hatalardan biri de okul veya iş olmasa öğlene kadar uyumaktır. Güne erken başlamak insana dinç olma eğilimi verir. İşlerini halledip kendine vakit ayırabilmesini, her şeyi tamamlamasını, gününü iyi değerlendirmesini sağlar. Vücuda günlük aktivitelerini tamamlaması için daha uzun bir süre vermiş olur. Bedene ihtiyacından fazla uyku vermez. Çünkü fazla uyumak da bitkinliğe sebebiyet oluşturur.

Organik Beslenmek

Nasıl beslenildiği, sağlığı en çok etkileyen faktördür. Organik beslenmek aslında sağlıklı beslenmek isteyen bir kişinin en çok dikkat etmesi gereken husustur. Bugün paketlenmiş her gıdanın organikliği az da olsa yitirdiği bir gerçektir. Plastik ile temas eder, daha uzun süre tüketilebilmesi için katkı maddesi barındırır. Tatlandırıcı, renklendirici gibi onlarca zararlı madde içerir. Üzerinde yüzde yüz doğal yazısı bulunan besinlerde bile bunlardan bulunabilir.

Alının sebze ve meyve dahil henüz yetiştirilme aşamasındayken kendi doğalarından uzaklaştırılır, farklılaşır, kimyasal ilaçlar ile temas eder. Günümüzde organik beslenmek imkansız olmasa da şehir hayatında bunu başarabilmek zorluk getirir.

Bu yüzden ister istemez işlenmiş besinler az da olsa tüketilir. En çok dikkat eden kişiler dahi eğer kendi yetiştirmiyorsa kolay kolay alışverişine güvenemez. Ama bilinçli davrandıkça, organik besinlerin özelliklerini keşfettikçe, halen daha dürüst üretim ve satış yapan kişilerle yolları kesişir ve daha sağlıklı beslenebilme olasılığı yaratır.

Uyku

Ne kadar geç uyumanın zararından bahsedilmiş olsa da, kişi az uyuyorsa bedenine aynı derecede hatta belki daha fazla zarar verebilir. Vücudun günlük devinimlerini tamamlayacak enerjiyi toparlaması ve dinlenmesi için minimum miktarda bir uykuya ihtiyaç vardır. Bu karşılanmadığı müddetçe her geçen gün kişi gücünü, dirayetini kaybeder.

Cildi reaksiyon gösterir. Göz altları çöker. Halsizleşir. Fakat düzenli ve doğru miktarda uyku alındığında bedene çok iyi geldiği rahatlıkla gözlenir. Sağlığına önem veren her birey uyku düzenine de önem verir.

Bir önceki yazımız olan Sağlığa Neden Değer Verilir başlıklı makalemizde sağlığa değer verme, sağlığa değer vermek ve sağlığa neden değer verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Makaleler çok güzel paylaşımlarınız için teşekkürler,
    Ancak Sağlığımıza ne kadar öner versek-de maalesef çevremizde tükettiğimiz çoğu şey… sağlıksız. ve bunun önlemini alan yok örneğin Gıda ve içime çektiğimiz hava…
    iyi günler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN