Bilgi

Sağlığı Azaltan Psikolojik Durumlar

Sağlığı Azaltan Psikolojik Durumlar

Ruhsal Ve Bedensel Dengenin Önemi

Bilindiği üzere fizyolojik, patolojik, nörolojik var. birçok hastalığın altında yatan gerçek sebep; ruhsal olarak kötü duygular, düşünceler içinde olma, kendini ifade edememe, sürekli gamlı olma hali.. ve böylece bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi sonucu çeşitli hastalıklara maruz kalma, var olan hastalıklarla mücadelede zorluk çekme gibi faktörler meydana gelmektedir. Atalarımızın da dediği gibi “duvarı nem insanı gam yıkar.” Modern çağımızda psikopatolojik hastalıkların çoğalması ve depresyonun çağın hastalığı olması bu ata sözünü kanıtlar niteliktedir.

İş Hayatında Memnuniyet

Çalışma ortamı, iş arkadaşları ile olan ilişkiler ,yorulma düzeyi, başarı ve mesleki tatmin iş hayatında hem ruhsal hem bedensel sağlık için önemli etkenlerdir. Kötü şartlarda (kalitesiz, çok soğuk, çok sıcak vsr.)çalışmak, iş arkadaşları ile iyi geçinememek, yaptığı işi sevmemek, benimsememek, düşük tatmine karşın aşırı yorulma gibi sebeplerden dolayı birey ruhsal çöküntüye uğramakta, moralsiz mutsuz bir hâl ile yaşamını sürdürerek sağlığı bozulmaktadır.

Aile Ortamında Huzur

İnsanların kendini en huzurlu rahat hissettiği yer evi yuvasıdır. Bu temel yaşam alanında baş gösteren geçimsizlikler, maddi sıkıntılar, sağlık sorunları, iletişimsizlik, sevgisizlik gibi nedenler aile huzurunu, yuva mutluluğunu bozar. Her bir kavga, travma psikoloji için tehdit unsurudur. Ebeveyn yahut çocuklar ruhsal ve bedensel sağlığı az sosyal yaşama gelişime katkısı düşük bireylere dönüşür.

Depresif Ruh Hali

Yukarıda değindiğimiz hayati sebeplerin bir sonucu olarak, kendini ruhsal olarak sürekli mutsuz, üzüntü ve keder hali ile birlikte endişeli, isteksiz, bıkkın hissetmek olan bu durum atlatılamazsa birçok hastalığın hem asıl sebebi hem habercisi olmaktadır. Örneğin yeme, içme hususunda sindirim sistemine etki edip aşırı yeme ya da iştahsızlığı sebep olarak metabolizma sağlığını bozmaktadır. Yine aşırı stres ve endişeden dolayı kalp çarpıntıları, yüksek veya düşük tansiyon, hipoglisemi gerçekleşmekte dolaşım sistemine zarar vermektedir.

Uzmanlarca hem ilaç hem psikoterapi yöntemleriyle tedavi edilen depresyon aslında kötü yaşam şartlarının iyileştirilmesiyle temele inerek ve yine tıbbi destekle yenilebilir. Özetle ruh halinin kötü olması bedensel sağlığı da bozmakta, bireyin hayatını kısır döngüye sokmaktadır.Öyle ki stresten hasta olunmakta, hastalıktan da strese girilmektedir. Asıl çare elbette strese çözüm bulmaktır.

Bir önceki yazımız olan Sağlığa Önem Veren İnsanlar başlıklı makalemizde sağlığa önem veren insanlar, sağlığa önem veren kişiler ve sağlığa önem verme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN