Bilgi

Sağlığı Kazanmak Ve Korumak

Sağlığı Kazanmak Ve Korumak

Sağlık bedenimizin ve ruhumuzun esenlik içerisinde olması olarak nitelendirilir. Çoğu zaman ya iş temposundan ya da bize zor geldiğinden sağlığımızı önemsemiyoruz. Ancak ilerleyen zamanı dikkate alacak olursak sağlıklı ve dinç bir yaşam için çok geçmeden gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Beyin sağlığı, bağışıklık sistemi, kalp sağlığı ve bizi oluşturan bütün sistemlerim sağlığını kazanmak ve korumak için azami dikkat etmeliyiz.

Sağlığımızı Korumak Bizim Elimizde

Hayat boyu fiziksel ve psikolojik olarak bizi tehdit eden pek çok unsur ortaya çıkmaktadır. Zamanla sağlığımızı ciddi olarak bozmakta ve şiddeti de artmaktadır. Kişiden kişiye göre değişebilen bu durum bazı kişilerde sinsice etkilerini göstermektedir. Beyin sağlığını etkileyen unutkanlık, mide rahatsızlıkları, kalp hastalığı, diyabet ve tansiyon bunların başında gelebilir. Bu yüzden genetik bir hastalık varsa genç yaşta ya da sık sık doktora kontrol ettirilmeli. Hastalıkların temelinde büyük olasılıkla sağlıksız beslenme yatmaktadır. Abur cubur, sık sık tüketilen karbonhidrat ve düzensiz beslenme sonucunda hastalıklar baş göstermektedir.

Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapılmalı

Sağlık için öncelikle tembel ve hareketsiz yaşam tarzından uzak durmalıyız. Fiziksel aktiviteye ve spor yapmaya devam etmeliyiz. Uyku düzenimizi ve bizim için yeterli olan saat aralığını belirlemeliyiz. Sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve her kategoriden yeteri kadar öğünlere paylaştırarak yemeliyiz. Sigara ve alkol sağlığımız için tehlikelerin başında gelmektedir ve bunlardan uzak durmalı ya da asla tüketmemeliyiz. Günümüz dünyasında stresli yaşamdan uzak durmak mümkün olmayabilir ama bu gibi durumlar için önlem almalı ve sakinleşmek için kendi yöntemimizi bulabiliriz.

Aksi takdirde bu tehlikeli durumlar kilo artışına sebep olur ve kilo artışı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmiş olur. Önemli olan psikolojik olarak dinç olmak ve kendimizi iyi hissetmektir. İyi düşünerek diğer sorunları da çözebilir ve sağlığımızı koruyabiliriz. Sağlığımızı korumak için beslenme ve sporun yanı sıra beynimizi de aktif tutmak için zihinsel aktiviteler de yapılabilir. Örnek verilecek olursa bulmaca çözmek, kitap, dergi okumak, iyi içerikli filmler izlemek, farklı spor dalları ile ilgilenmek, seyahat etmek ve fotoğraf çekmek gibi yeteneklerimize uygun ve sevdiğimiz aktiviteler ile sağlığımıza katkı sağlar ve daha iyi hissetmiş oluruz.

Bir önceki yazımız olan Sağlığı Azaltan Psikolojik Durumlar başlıklı makalemizde degresif ruh hali, Ruhsal Ve Bedensel Dengenin Önemi ve sağlığı azaltan durumlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN