Bilgi

Sağlığın Bozulmasını Önleme Yolları

Sağlığın Bozulmasını Önleme Yolları

Sağlıklı olmak, sağlık sorunu yaşamamak, ara sıra bir salata yemek ya da birkaç haftada bir kısa bir yürüyüşe çıkmaktan daha fazlasını içerir, ancak biraz çaba sarfetmeniz gerekse de sağlığınız buna değer. Sağlıklı bir yaşam tarzı için, sağlıklı yiyecekler sürekli olarak seçilmeli, günlük rutininize daha fazla egzersiz ve fiziksel aktivite uygulamalı ve iyi hijyen uygulamalısınız. Ayrıca, kötü beslenme ve uyku ihmali gibi sağlıksız alışkanlıklardan kaçınılması gerekir. Yaşam tarzı iyileştirmeleri yapmak bazı kademeli ayarlamalar gerektirebilir, ancak daha iyi sağlık sağladığınız zaman buna kolayca erişebilirsiniz.

Sağlıklı Gıda Seçimi:

Minimum miktarda sağlıksız yağ içeren yiyecekleri seçin. Bu seçim hem sağlığı bozmaz hem de daha dinç olunmasına yol açar. Sağlıksız yağlar hem trans yağları hem de doymuş yağları içerir. Bu yağlar LDL kolesterolünüzü yükseltir ve yüksek LDL kolesterol sıklıkla kalp hastalığı riskini artırır. Trans yağlarda yüksek olan gıdalar, kısmi veya margarin gibi “kısmen hidrojene yağlar” ile yapılan gıdaları içerir. Pişmiş ürünler, kızarmış yiyecekler, dondurulmuş pizzalar ve diğer yüksek derecede işlenmiş gıdalar genellikle trans yağ içerir. Doymuş yağlarda yüksek olan yiyecekler pizza, peynir, kırmızı et ve tam yağlı süt ürünlerini içerir. Hindistan cevizi yağı da doymuş yağda yüksektir, ancak aynı zamanda iyi kolesterolü de artırabilir, bu nedenle ılımlı kullanımda sorun yoktur.

Şekere Dikkat:

Hem şeker hem de yüksek oranda rafine edilmiş karbonhidratlarda düşük olan yiyecekleri seçin. Tatlılar, meşrubatlar, şekerli meyve suları ve beyaz ekmek tüketiminizi en aza indirin. Bütün meyveleri, taze sıkılmış meyve sularını ve tam tahıl ekmeğini seçin.

İşlenmiş gıdaları tüketmek yerine çeşitli farklı yiyecekler yiyin. Tüm gıdalar sağlıklı karbonhidratlar, proteinler, yağlar ve diğer besinler dengesini sunar.

Yüksek vitamin ve mineral içeriği için meyve ve sebze yiyin. Genellikle eklenmiş şeker veya tuz içeren konserve yerine bol taze meyve ve sebze yemeye çalışın.

Protein içeriği için yağsız et, fasulye ve tofu seçin.

Tam buğday ekmeği, kepekli makarna, kahverengi pirinç ve quinoa gibi tam tahılların tadını çıkarın.

Az yağlı süt ürünleri yiyin. Yağsız süt ve yağsız peynirler yağ alımınızı azaltırken, yeterli kalsiyum almanızı sağlar.

Organik gıdaları birleştirin:

Doğal bir gıda mağazasında alışveriş yapın ya da yerel çiftçi pazarından yiyecek alın. Organik gıdalar sizin için daha besleyici değildir, ancak çok fazla böcek ilacı veya gıda katkı maddesi içermez. Genellikle daha çevre dostu olurlar. Bu önlem sayesinde daha sağlıklı bir yaşama sahip olursunuz. Fiyat sizin için bir faktörse, sadece elmaları, meyveleri, taş meyveleri (şeftali, nektarin, vb.), Üzüm, kereviz, biber, yeşillik, patates ve marul gibi organik yiyecekleri satın almayı düşünün. Geleneksel olarak yetiştirildiğinde, bu gıdalar genellikle diğer ürünlerden çok daha fazla pestisit kullanımına sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Sağlığı Kazanmak Ve Korumak başlıklı makalemizde sağlığı kazanmak, sağlığı kazanmak ve korumak ve sağlığı korumak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN