Bilgi

Sağlığın Son Yıllarda Azalması

Sağlığın Son Yıllarda Azalması

İnsan ömrü günümüzde ortalama yetmiş yıldır, bu sayı yüz yıllar öncesinde çok daha aşağılardaydı. Zaman geçtikçe teknolojinin ilerlemesi ile birçok hastalığa çözüm bulundu ve halen bulunmakta. Tabi teknolojinin getirisi kadar birçok da götürüsü vardır. Son yıllarda insan sağlığını tehdit eden birçok unsur vardır. Sanayinin gelişmesi ile hava kirliliği büyük oranda arttı, şehirler adeta birer karbondioksit diyarı oldu ve insanlar temiz hava alabilmek için doğaya kaçar oldu. Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezidir çünkü gelişmemiz ona bağlıdır ama bir vazgeçilmezimiz diğer vazgeçilmezimiz olan doğaya düşmandır. Bu düşmanlığın erken farkında olan birçok insan doğayı korumak için büyük bir çaba sarf etmektedirler.

Sağlığın Son Yıllarda Zarar Görme Sebepleri

Neredeyse kullandığımız her türlü elektronik ve motorlu araç gereç insan sağlığı açısından son derece zararlıdır ama bu araç gereçlerin hayatımızı büyük oranda kolaylaştırması bizim bu sorunu görmezden gelmememize sebep olmakta. Cep telefonu, Mikrodalga fırın, Televizyon bunlar çağımızın insanları için birer vazgeçilmezdir. Bu aletlerin yaydığı radyasyon insan sağlığına büyük ölçüde zarar vermektedir. Gelişen sanayi ile birçok fabrika atıkları dereleri ve denizleri kirletmekte ve bu eylemler hem görüntü kirliliği hem de sağlık açısından son derece büyük önem arz ediyor. Birçok deniz canlısı bunlardan etkileniyor örneğin ton balığının cıva oranı çok yüksektir ve çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Güzel kokmak için sıkılan o parfümler ve arabaların yaydığı karbondioksitler ozon tabakasını delmekte ve Dünya gezegeninin ömrünü kısaltmakta.

Kötü Alışkanlıkların Sağlığa Olumsuz Etkisi

Kötü alışkanlıklar da insanı sağlık konusunda bir hayli kötü etkiler, kötü alışkanlık denmesinin sebebi de budur. Yaygın olarak gerçekleştirilen iki kötü alışkanlık vardır bunlar sigara ve alkoldür. Sigara içerdiği nikotin sebebiyle insanda bağımlılık yapar ve ölümcül olmasının sebebi de budur. Çok sık tüketildiği için birçok hastalığa sebebiyet verir. Akciğer kanseri, gırtlak kanseri astım ve diyabet gibi daha birçok hastalığa sebep olmaktadır. En az yaygın olan kötü alışkanlık ise aynı zamanda en tehlikeli olan uyuşturucudur. Sebebi olduğu onlarca hastalık olan uyuşturucu birçok farklı şekilde kullanılır. Dünya genelinde bir takım yerler hariç uyuşturucu kullanmak ve satmak büyük bir suçtur. Dünya da uyuşturucu dolayısıyla her yıl 200 bin kişi hayatını kaybediyor

Bir önceki yazımız olan Sağlığın Bozulmasını Önleme Yolları başlıklı makalemizde sağlığın bozulmasını önleme, sağlığın bozulmasını önleme yolları ve sağlıklı gıda seçimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN