Bilgi

Sağlık Dışında Önemli Bir Şey Olmaması

Sağlık Dışında Önemli Bir Şey Olmaması

İnsanoğlunun gündelik yaşamında savaştığı hem fiziksel hem manevi sıkıntıların arasında hep unuttuğu yahut görmezden geldiği bir gerçek vardır ki; hayatta sağlıktan daha önce gelen hiçbir şey yoktur. Sağlık, hasta olmamaktan ibaret değildir. Esenlik, sıhhat, afiyet, dinç olma durumudur. İnsanın kendisini iyi hissetmesine sebep olacak birinci husustur. Yalnızca bedensel iyiliğe kavuşmakla bitmez, aynı zamanda ruhu da sıhhatli tutmak gerekir. Psikolojik sağlık, bedensel sağlığı dahi etkileyebilecek güce sahiptir, doğal olarak daha elzemdir.

Bedensel Sağlık

Bedeni hayata devam edebilmek için yegane araç olarak görülürse önemini biraz olsun kavranabilir. Bedenin sağlıklı olması için düzenli beslenmeye ve egzersizler yapmaya önem verilmelidir. Örneğin vücuda zararlı olduğu herkesçe bilinen alkol, sigara, işlenmiş şeker ve yağ, hazır gıdalar, aşırı yağlı veya karbonhidratlı yemekler gibi besin türlerinden elden geldiğince uzak durulmalıdır. Bunların yanında minimum bir egzersiz yapılması kas kütlesine hakim olabilmeyi sağlar, bir yürüyüş alışkanlığı dahi bu görevi tamamlayabilir.

Beden sağlıksız olduğunda, yani vücutta yahut organlarda herhangi bir sorun, hastalık oluştuğunda hayata adapte olmak ve devam etmek güçleşir. En basiti hafif bir soğuk algınlığında bile biranda iş, güç önemsizleşir ve sadece iyileşmek istenir. Kola zarar geldiğinde en önemli uzuv sanki kol gibi hissedilir, yahut dizlere, kalbe bir şey olduğunda biranda önem idrak edilir. İnsan, sağlığını kaybetmeden onun önemini anlarsa kendisine çok dikkat edecektir. Her uzuv, her organ, her zerre bir amaca hizmet ettiği için, onlara zarar geldiğinde mutlak suretle bir şeyler ters gidecektir. Dış sebepler önemini yitirecek, en önemli şeyin sağlık olduğu gözle görülecektir.

Psikolojik Sağlık

Psikolojik sağlık, daha çok motivasyon, kendine güven, isteklilik, olgunluk gibi ruhsal durumlara erişmek ve onları dinç tutmak için ihtiyaç duyulan sağlıktır. Psikoloji bozulduğunda, yani olması gerekenden daha az sağlıklı olduğunda, herhangi bir konuya karşı motivasyon anında düşecektir ve bu mutlak suretle bedene yansıyacaktır. Çoğu hastalığın sebebi stres kaynaklıdır. Stressiz, kendine güvenen, psikolojisi sağlıklı olmayan her birey bedeninin sağlığının da etkilendiğini bizzat gözlemleyecektir. İç organlara, cilde, hareketlere yansır. Psikoloji sağlıklı olmadan beden sağlıklı olmaz, beden sağlıklı olmadan hiçbir şey düzgün gitmez. Bu yüzden sağlıktan daha önemli hiçbir şey olamaz. Çünkü sağlık olmadan hiçbiri gerçekleşemez.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Açısından Yararlı Gıdalar başlıklı makalemizde sağlık açısından yararlı gıdalar, sağlıklı bir yaşam için gıdalar ve sağlıklı gıdalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN