Bilgi

Sağlık İle Başlayan Sorunsuz Süreç

Sağlık İle Başlayan Sorunsuz Süreç

Son bilimsel araştırmalar gösteriyor ki insan ömrü ortalama 79 yıldır. İnsanın sonsuz yaşam arzusunu tatmin etmeye çok uzak bir sayı bu. Ömür kısa, dertleri çoğaltmaya gerek yok. Mademki dünyada geçireceğimiz az bir zaman var onu da kaliteli yaşamak isteriz. Kaliteli yaşamın vazgeçilmezlerinden biri ise şüphesiz sağlıktır. Sağlık, beden ve ruh olarak ikiye ayrılır. Beden sağlığı da ruh sağlığı da bir noktaya kadar bizim elimizde olan bir şeydir. Bkz. kader gayrete aşıktır.

Sağlık Nasıl Korunur?

Sağlığımızı korumak için yapabileceğimiz şeyler vardır ve bunları yapmalıyız. Sağlık bozulmaya sinir sistemiyle başlar. Sinirler yıpranınca insan bünyesi zayıf düşer ve tüm hastalıklara açık bir hale gelir. Ruh veyahut beden olarak sağlık koruması yapmak adına hayatı yıpranmadan; üzülüp kahrolmadan yaşamaya çalışmak lazım gelir. Bunu tamamen yapamıyor olsak da kısmen başarabilmek bize bağlıdır. Mutluluk elimizdedir. Sağlığını ve mutluluğunu korumaya başla. Hayatındaki sorun kavramını kontrol altına al. Bunu başarmak için belli bir süreç gereklidir. Nitekim doymak için önce çiğnemek gerekir.

Sağlıklı Yaşam Ne Vaat Eder?

Sağlığa dikkat etmek mutluluk getirir. Ufak değişiklikler yaparak kendinizi iyi hissetmeniz mümkün. Örneğin beslenme düzeniniz üzerinde değişiklikler yapın ( uzman kontrolünde) , spora başlayın veya sağlıklı yaşam adına daha önce atmadığınız bir adım atın. Sağlıklı yaşamla beraber huzurun hayatınıza girdiğini hissedeceksiniz.

Ruh Sağlığı Ve Beden Sağlığı

Sağlıklı yaşam ruh ve beden sağlığının bir arada korunması ile gerçekleşir. Her ikisini korumak için de önce psikolojik olarak buna hazır olmanız gereklidir. Kırgın ve alıngan yönünüzle barışmalı ve hayata yeni bir adım atmaya karar vermelisiniz. Bu belki temiz bir sayfa açmak gibi de olabilir veya sadece ufak değişiklikler yapmak da olabilir. Kendinizle barışın ve kendinizi sevin. İnsan hayatta herkesi kaybedebilir ancak kendiyle daima baş başadır ve hiç kimse kendi kadar değerli olamaz. Kendinize yaptıklarınız için özür dileyin ve bundan sonrası için kendinize kaliteli yaşayıp hayatınızın kıymetini bileceğinize dair söz verin. Bu sizi rahatlatacak ve açmış olduğunuz kapıdan girmenizi kolaylaştıracaktır. Kendinize iyi bakın.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Dışında Önemli Bir Şey Olmaması başlıklı makalemizde bedensel sağlık, bedensel sağlık nedir ve bedensel sağlık sorunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN