Bilgi

Sağlık Neden Çok Önemlidir

Sağlık Neden Çok Önemlidir

Sağlık Nedir?

Sağlık, Dünya Sağlık Örgütü’nce; sadece sakatlık ve hastalık durumunun olmaması değil; bedence, ruhça ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir, şeklinde tanımlanmıştır. Bu tanımlamaya göre hastalık durumunun olmamasının sağlıklı olmaya yetmeyeceği, sağlıklı olmanın daha geniş kapsamlı bir durum olduğu göz ardı edilmemelidir.

Sağlığın Önemi

”Sağlık her şeyin başıdır” atasözümüz sağlığın önemini en net ifade eden cümledir. İnsanların günlük yaşamını idame ettirebilmesi ve yaşamının anlam ifade edebilmesi için sağlıklı bir durumda olmaları önem arz eder. Bu yüzden devletlerin de insanların sağlıklı durumunu koruyabilmesi en temel vazifelerinden biridir. Türkiye’de ülke vatandaşlarının sağlık ihtiyaçları için 2018 yılı için 71 milyar 497 milyon lira para harcanmıştır. Bu meblağ devletin halk sağlığını ne kadar önemsediğinin göstergesidir. Sağlığını kaybetmiş bir birey ülke ekonomisine de katkı sağlayamaz. Fiziksel rahatsızlıkların yanında ruhsal sorunlar da ciddi bir iş kaybına neden olmaktadır. Amerika’da, ruhsal bir rahatsızlık olan depresyonun çok sık görüldüğü ve milyarlarca dolar maddi iş kaybına neden olduğu düşünülmektedir.

Sağlığın Korunması

Sağlıklı durumun korunması, bir hastalığı tedavi etmekten çok daha önemlidir. Bu yüzden ülkelerin sağlık politikası koruyucu sağlık hizmetleri üzerine yoğunlaşmıştır. Bu durumun hem insanlar için, hem de devlet harcamalarını daha efektif kullanılacağı düşünüldüğünde neden koruyucu sağlık hizmetine yoğunlaşıldığı daha iyi anlaşılacaktır. Örnek vermek gerekirse, sık görülen ve dünyada en sık ölümlere neden olan kanser hastalığı için ”korunma ve erken tanı” ön plana çıkmaktadır. Kanser tedavi şansı kısıtlı olan, tedavi edilebildiğinde ise çok ciddi mali külfetleri olan bir hastalık durumudur. Kansere yakalanma riski azaltılır ise olası bir kanser vakasında ilaç ve diğer tedaviler için olası maliyet azaltılacaktır.

Kanserden korunma prensiplerinin insan ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır. Bu prensiplerin başında tütün kullanımının azaltılması, işlenmiş gıdaların tüketiminin azaltılması, belli kanser türleri için zamanında erken tanı için taramaların yapılması gelmektedir. ” Her bireyin doktoru öncelikle kendisidir” mottosuyla, kişi sağlık durumunu gözden geçirmek için hasta olmayı beklememeli, sağlıklı durumunu idame ettirmek için bireysel önlemleri alıp bir problemle karşılaşıldığında bir sağlık profesyonelinden destek almalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sağlık İle Başlayan Sorunsuz Süreç başlıklı makalemizde Ruh Sağlığı Ve Beden Sağlığı, sağlık nasıl korunur ve sağlık ve sorunsuz süreç hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN