Bilgi

Sağlıklı Beslenme Yemekleri

Sağlıklı Beslenme Yemekleri

Sağlıklı bir vücut tüm insanlar için önemlidir. Sağlık ihmal edilmemesi gereken bir konudur. İnsanlar kendilerine bakmalı kendilerini sevmeli ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi, hedeflenmelidirler. Günümüz koşullarında sağlıklı yaşayabilmek oldukça zordur. Sanayileşen ülkemiz, teknolojinin gelişmesi ve daha birçok etken insanları sağlıksız yaşama yönlendiriyor. Oysaki sağlıklı yaşamak çok da zor bir kavram değil. Günlük rutin hayatlarımızda yapabileceğimiz ufak değişiklikler ile sağlıklı bir yaşam sürdürebiliriz.

Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı yaşamak için yapmamız gereken bir takım durumlar bulunuyor. Her zaman sağlıklı ve doğal ürünleri tüketmemeye özen göstermeliyiz. Gelişi güzel neyden yapıldığı, belli olmayan ve yüksek kalori içeren yiyeceklerden uzak durmalıyız. Hayatımıza yürüyüşü getirmeliyiz. Yürüyüş yapmak sağlıklı bir yaşam için en önemli etkenlerden birisidir. Yürüyüş tüm vücut kasları harekete geçirir ve insanın beynine mutluluk sinyali gönderir. Bu sayede insanlar olumlu ve pozitif düşünmeye başlarız. Bu sayede kendimizi iyi hissederiz. Yani spor yapmak sağlıklı bir yaşamın ilk kuralıdır ve insanları mutlu eder. Günlük stresten uzak durmalıyız. Çünkü stres bütün hastalıkların başıdır. Sağlıklı yaşamın en temel şartı stresten uzak durmaktır. Stres insanların yaşam kalitesini düşürdüğü gibi vücut dengesini de bozmaktadır. Hayata karşı olabildiğince sakin ve pozitif olmak sağlık açısından son derece önemlidir.

Sağlıklı Yiyecekler Nelerdir?

İnsanların hayatlarını sürdürebilmesi için yemek yemesi gerekiyor. Yemek yemek bütün canlıların hayatı ihtiyacıdır. Geçmişten günümüze kadar gelen birçok yiyecek vardır. Bu yiyecekler çok çeşitlilik göstererek farklı türlerde soframıza geliyor. Tüm dünyada birçok sebze, meyve, yiyecek-içecek bulunuyor. Tüm yiyeceklerin sağlıklı olduğu söylenemez. Her besin insanlara iyi bir vitamin kazandırırken, farklı hastalıklara da sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden sağlıklı yiyecekleri kendi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yiyecekleri yiyerek, sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür. Peki, günlük beslenmemizde ve sağlıklı beslenmede nelere dikkat etmeliyiz? Hangi yiyecek ne kadar sağlıklı?

  • Sebze ve meyve
  • Kuru bakliyat
  • Süt ve süt ürünleri
  • Et grubu ( beyaz, kırmızı et ve balık)

Bu besin gruplarını dikkatli ve ölçülü kullanarak sağlıklı beslene bilirsiniz. Öncelikle sebze ve meyveler her zaman sağlıklı besinlerdir.

Günlük Meyve Tüketimi Sağlık İçin Önemli

Ülkemizde birçok meyve çeşidi bulunuyor. Elma, kiraz, üzüm erik, mandalina, portakal, şeftali, muz ve daha sayamadığım birçok meyve çeşidi var. Bu meyveler insan sağlığı için oldukça önemlidir. Günlük rutin hayatımızda mutlaka taze meyve tüketmeliyiz. Bu meyveleri porsiyon kontrolü sağlayarak günde 1 veya 2 adet yemeliyiz. Ülkemizde ve dünyada birçok sebze çeşidi bulunuyor. Kabak, patlıcan, fasulye, pırasa, lahana, karalahana, turp gibi besinler oldukça sağlıklı besinlerdir. Bu besinlerin yemeklerini yaparak günlük hayatta tüketmeliyiz. Çiğ olarak yenebilen sebzeleri çiğ olarak tüketmeye özen göstermeliyiz. Kuru bakliyatlar sağlıklı yaşam için çok önemli. Bu yüzden haftada bir veya iki kez fasulye nohut, mercimek, barbunya gibi kuru bakliyatları tercih etmelisiniz. Et ve et ürünleri soframızda mutlaka bulunmalı. İçinde bulunan vitaminleri alabilmeniz için ekleri doğru şekilde pişirmeniz gerekiyor. Haftada en az iki kez balık kırmızı et, beyaz et, yemeye dikkat edin.

Sağlıklı Yemekler, Pratik Bilgiler

Salatalardan asla vazgeçmeyin. Özellikle kilo problemi yaşıyor ve formuna dikkat ediyorsanız akşam yemeklerinde salata tercih etmelisiniz. Salataların içerisine kuru bakliyat ekleyebilirsiniz. Et yemeyenler, et sevmeyenler salatanın içerisine yeşil mercimek koyarak bu gıdanın vitaminin alabilirler. Hazır yiyeceklerden her zaman uzak durmalısınız Evinizde her yemeği kendiniz pişirmelisiniz. Evinizde genellikle sağlıklı yağ gruplarını tercih etmelisiniz. Zeytinyağı sağlıklı yağ grubunun en önde gelen yağıdır. Zeytinyağı kullanırken yağı yapmamalısınız yemeğin üzerinden pişerken eklemelisiniz. Et Balık tavuk gibi ürünleri yağda kızartmak yerine haşlamalı fırında malı veya barbeküde pişirebilirsiniz. Bu şekilde ekstra kalori alımını engellenmiş olur, daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Çocuklarınıza evde çeşitli atıştırmalıkları kendiniz hazırlayabilirsiniz. Ev yapımı dondurma, hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve suları, sebzelerden yapılmış cipsler, çikolata yerine sağlıklı tatlılar (örneğin sütlaç gibi). Yoğurdunuzu imkânınız var ise kendiniz yapmalısınız. Bu sayede en sağlıklı kalsiyum kaynağını, kendiniz organik olarak yapmış olursunuz. Reçel, marmelat gibi ürünleri de kendinize ve yapabilirsiniz. Bu sayede hazır gıdalardan uzak durmuş olur, sağlığınız için bir adım atmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam İçin Yapılmaması Gerekenler başlıklı makalemizde sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenler, sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler ve sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler 10 madde hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN