Bilgi

SAĞLIKLI BESLENME

SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı beslenme, vücudumuzun gerekli tüm ihtiyaçlarının düzenli olarak karşılanmasıdır. Farklı bir anatomiye sahip olan insan vücudunda sayısız hücreler bulunmaktadır. Vücudumuzdaki hücrelerimizin yenilenmesi, canlılığın korunması ve enerjik kalabilmemiz için besin ögelerinden; yağlar, karbonhidratlar, protein ve minerallerden almamız gereklidir.

Günlük hayatta tükettiğimiz çeşitli besinler, içerik olarak bir çok vitamini bünyesinde barındırır. İnsan anatomisi hücrelerden oluşur. Hücrelerin hayatta kalabilmesi aldığı vitaminlerle doğru orantılıdır. Biz farkında olmadan vücudumuzda dakikada 10 milyon hücre ölürken bir o kadar hücrede tekrar yenilenir. Canlılığımızı koruyabilmemiz ve günü enerjik tamamlayabilmemiz, içinde bulunduğumuz mevsimin besinlerini düzenli tüketmekle mümkün olur. Tek taraflı beslenme, yani sadece protein ya da karbonhidrat almak vücuda zarar verir.

Vücudumuz için sık tüketilmesi gereken karbonhidratlar gurubu pirinç, bulgur ve makarna gibi besinlerden oluşur. Sağlıklı yaşamımızın ana bileşenlerinden biri olan mineraller kalsiyum, iyot, demir ve çinko gibi vitaminler sebze ve meyve kategorisinde bulunur. Diş, kemik ve cilt sağlığımız açısından önemlidir. Protein ise vücudumuzun kas yapısını, dokusunu güçlendirmek için almamız gereken besin gurubudur. Protein önemli ölçüde et ve süt ürünlerinde az olarak da hububat gurubunda bulunmaktadır. Diğer beslenme gurubunda yer alan ve günlük hayatımızda çok az tüketmemiz gereken besinler yağ ve şekerdir. Yağ ve şeker vücudumuzda A, E, K vitaminlerinin taşınmasında rol oynar. Bu yüzden yağ ve şekeri hayatımızdan çıkarmak mümkün olmayabilir. Sıvı yağ ve tatlıyı bu gurupta görebiliriz.

Yemek yeme alışkanlığımız vücudumuzun diğer tüm fonksiyonlarını etkilemektedir. Sağlıklı beslenmeyen hücreler, adeta kodlanmış şekilde çalışan vücudumuzun diğer yapılarına da zarar verebilir. Mesela glikoz tüketilmemesi beyin fonksiyonumuzu doğrudan etkileyerek kavrama kabiliyetimizi etkiler. Protein alınmaması kas yapımızı ve gücümüzü azaltacağı için bedensel olarak sürekli halsiz kalmamıza neden olur.

Vücudumuzun fonksiyonlarına zarar veren doymuş yağ ve aşırı şekerli gıdalardan elimizden geldiğince uzak durmalıyız. Dünya Sağlık Örgütü günlük aldığımız tuz miktarını 5 gr olarak belirledi. Buna aldığımız besinlerdeki tuz miktarı da dahil. Maalesef ülkemizde bu oran 15 gr fazla tuz kullanımı şeklinde ortaya çıkmıştır. Fazla tuz kullanımı vücuttaki kan basıncının yükselmesine, damar yapısının ve sinir sisteminin bozulmasına neden olmaktadır. Halk arasında tabir edilen üç beyazdan (un, tuz, şeker) olabildiğince kaçınmalıyız.

UYKU BESLENME MİDİR?

Sağlıklı beslenme denildiğinde sadece yeme içme alışkanlıklarımız aklımıza gelmemeli. Sağlıklı uyku da hayatımızın önemli bir bölümünde yer alır. Sirkadyen ritim dediğimiz gerçek burada ortaya çıkar. Sirkadyen ritim 24 saatlik süre içerisinde vücudumuzun kimyasal ve hormonal üretim dengesini düzenler. Uyumamız gerektiğini veya uyanık kalmamız gerektiğini söyler. Sirkadyen ritmin bozulması uyku saatlerimizin değişmesi anlamına gelir. Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam ve zinde bir hayat için uyku saatlerimize de dikkat etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Kışın Hastalıklardan Bu Meyvelerle Korunun! başlıklı makalemizde kış hastalıklarından koruyan meyveler, kış meyveleri ve kış meyvesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN