Bilgi

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Alınması Gereken Önlemler

Sağlıklı Bir Gebelik İçin Alınması Gereken Önlemler

Annelerin hayatında en kritik dönemlerden birisi hiç kuşkusuz gebelik dönemidir. Bu sürecin sağlıklı tamamlanması için anne adaylarına ciddi görevler düşer. Sağlığına dikkat etmeyen birçok annenin gebeliği başlamadan bitmektedir. Tatlı bir rüya olan gebelik serüveni korku dolu bir kabusa dönüşebilir. Sağlıklı yaşam sürmeyen anne adayı hem kendi hem de bebeğin hayatını tehlikeye atmış olur. Anne adayı zararlı alışkanlıkları varsa sigara alkol gibi gebelik süresince bu alışkanlıklarına veda etmelidir.

Gebelik dönemi öncesi ciddi bir hazırlık yapılmalıdır. İlk etapta jinekologla görüşülmelidir. Gebelik hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekir. Doktor tavsiyelerine harfiyen uymak gerekir. Anne kan sayımı, ultrason gibi gerekli testleri yaptırmalıdır. Anne adayı gebelikte 6. Haftadan önce mutlaka folik asit desteği almalıdır. Gebelik süresince annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekir. Aşırı yağlı, baharatlı, şekerli ve tuzlu yemeklerden uzak durması gerekir. Gazlı içecekler tüketmemeye özen göstermelidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketmelidir. Besinlerin tazeliğine ve hijyenliği ne dikkat etmelidir. Et, yumurta, tavuk ve süt tüketmelidir. Sütü tam yağlı değil yarım yağlı tüketmelidir.

Gebelikte anne vitamin ve Omega 3 bakımından zengin besinler almalıdır. Hamilelik sürecinde annenin 9 ile 15 kilo alması normaldir. Anne adayı kilo aldım diye diyete girmesi gebelik sürecinde tehlikelidir. Sigara ve alkol gebeliğin bir numaralı düşmanıdır. Anne adayı kahve ve çay tüketimini azaltmalıdır. Anne gebelik sürecinde sinir ve stresten uzak durmalıdır. Gebelikte annenin yatarken dikkat etmesi gerekir. Sol tarafa doğru uyumalıdır. Sırt üstü uyumak en ideal pozisyondur. Yüz üstü yatmak bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Anne gebelikte ilaç kullanmaması gerekir. Gürültüsüz ve havasız ortamlardan uzak durmalıdır. Cep telefonu, mikrodalga fırınlar bebeğin gelişimini olumsuz etkilediği için anne adayı bunların kullanımına sınırlama getirmelidir.

Bir önceki yazımız olan Gebe Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız başlıklı makalemizde gebe olduğunuzu anlamak, gebe olduğunuzu kaçıncı gün öğrendiniz ve gebe olduğunuzu nasıl anladınız hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN