Bilgi

Sağlıklı Bireylerdeki En İyi Taraflar

Sağlıklı Bireylerdeki En İyi Taraflar

Günümüz Toplumunda İnsan ve Sağlık İlişkisi

Sağlık çok yönlü ve geniş bir kavramdır. Geçmişte hem toplumda hem de sağlık alanında sağlık kavramı, sadece fiziksel bir hastalığın, sakatlığın olmayışı durumu iken günümüzde çok daha kapsamlı bir hal almış durumda. Günümüzde sağlık, fiziksel hastalık ve sakatlığın yanında, bireyin psikolojik durumunu da kapsamakta ve bireyi hem ruhsal açıdan hem de zihinsel olarak ifade etmekte. Aynı şekilde toplumsal uyumu da, bireyin sağlık durumu incelenirken göz ardı edilmemektedir. Yani birey için sağlık değerlendirilmesi yapılırken, bireyin biyopsikososyal özellikleri bir bütün olarak değerlendirilmektedir.

Sağlık İnsanı Nasıl Etkilemektedir?

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır ve çevresinden oldukça etkilenmektedir. İçinde büyüdüğü toplumun kültürünü ve alışkanlıklarını öğrenir ve davranışlara döker. Aynı şekilde sağlık evrensel bir kavram olmakla birlikte kültürel etkiler ile birleşince toplumdan topluma hatta kişiden kişiye göre değişen de bir kavram. Bütün bu göreceli durum da göz önüne alındığında sağlığın birey üzerindeki etkileri ve davranışa yansıyan unsurlar da değişmektedir. İnsanın davranışları sağlığından gelir. Örneğin bir insan yoğun stres altında ise veya sağlıksız bir yaşam sürüyor ise o bireyin davranışları da sağlıksız ve olumsuz olacaktır. Çevresine karşı daha negatif veya sert olup, toplum içerisinde uyumsuz davranışlar sergileyecektir. Bu da bireyi dışlanmaya itebilir ve bireyde depresyona neden olabilir.

Sağlıklı İnsan, Sağlıklı Davranış!

Öncelikle sağlıklı olan ve sağlıklı yaşayan bir insan, sadece fiziksel yönden değil, ruhsal ve zihinsel yönden de sağlıklı ise, kendine güvenen, girişken, insan ilişkilerinde becerikli bir karaktere sahiptir. Hayata daha pozitif bakarlar ve depresyona girme sıklıkları oldukça azdır. Aynı şekilde çevresine de pozitif enerji verirler ve toplumda, bulunduğu ortamda kendilerini kolay kabul ettirirler. Bu nedenle hemen herkesçe sevilen insanlar olabilmektedirler. Uykusunu düzene sokmuş bireyler, sabahları erken saatte oldukça dinç kalkabilir ve birçok işlerini kolaylıkla erkenden bitirebilirler.

Neşeleri yerindedir. Her şeye iyi tarafından bakmayı bilirler. Kolay kolay hasta olmazlar. Dengeli ve düzenli beslenme alışkanlıklarını sürdürürler ve vücut dirençleri yüksektir. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemleri daha güçlüdür. Beden imajları iyidir, aşırı kilolu ya da zayıf olmazlar. Uyumlu ve temiz bir giyime sahip olurlar ve bu gibi özellikler iş hayatında kendilerine başarı olarak da dönebilmektedir. Hiç bir konuda taraf tutmazlar, her zaman neyin doğru neyin yanlış olacağını bilecek düşünce açıklığına sahiptirler.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Kişilerin Yaşantıları Nasıldır başlıklı makalemizde sağlıklı kişiler, sağlıklı kişilerde yaşantı ve sağlıklı kişilerin yaşantıları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN